Follow Us

آمار گوشی های مسدود شده با طرح رجیستری چقدر است؟

از زمان اجرای طرح رجیستری برای جلوگیری از قاچاق، حدود ۲۴۱ هزار و ۶۳۷ گوشی موبایل از برندهای مختلفی چون نوکیا، هواوی، اپل، ال جی، سونی و سامسونگ در لیست سیاه قرار گرفته و مسدود شدند.

طرح رجیستری با هدف جلوگیری از قاچاق گوشی های موبایل اجرا شد که در این طرح دستگاه‌های سیم کارت‌خور به نوعی شناسنامه‌دار شدند. در واقع اپراتورها و مخابرات زیرساختی را فراهم کردند که تمامی گوشی‌ها با استفاده از کد IMEI اسکن و شناسایی می‌شوند. گفتنی است این کد که شماره شناسنامه گوشی های موبایل محسوب می‌شود، یک کد خاص بوده و فقط توسط شرکت سازنده آن دستگاه ایجاد می‌شود.

 

 

آمار گوشی های مسدود شده در طرح رجیستری

طرح رجیستری از آذرماه سال ۹۶ به صورت رسمی شروع شد و تا پایان خردادماه سال جاری بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی موبایل به صورت قانونی رجیستری و فعال شده‌اند، اما به دلیل عدم فعال‌سازی یا قاچاق نیز حدود ۲۵۰ هزار گوشی موبایل مسدود شده‌اند. سامانه همتا از ۱۴ آذرماه سال ۹۶ تاکنون لیستی را تهیه کرده است که بر اساس آن گوشی های موبایل در سه گروه سیاه، سفید و خاکستری قرار می‌گیرند.

گروه سفید به گوشی‌هایی که به صورت قانونی رجیستری و فعال شده‌اند اختصاص دارد، در گروه خاکستری تلفن های همراهی قرار می‌گیرند که وضعیت آن‌ها نهایی نشده است و گروه آخر یا همان گروه سیاه نیز به گوشی‌های مسدود شده تعلیق می‌گیرد که ممکن است دلیل آن قاچاق یا عدم فعال‌سازی باشد. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تا پایان خردادماه امسال حدود ۱۱ درصد از گوشی های موبایل در لیست سیاه قرار گرفته‌اند؛ در واقع این گوشی‌ها با هیچ‌یک از سیم ‌کارت‌های موجود در کشور قابل فعال‌سازی یا استفاده مجدد نیستند.

پست پیشنهادی :   چیلیوری با ریحون و نت‌برگ با تخفیفان ادغام می‌شوند

جدول آمار گوشی های مسدود شده در طرح رجیستری

نام برند تلفن همراهزمان شروع طرح رجیستریتعداد گوشی های مسدود شده
نوکیا۱۹ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷۷۳ هزار و ۱۲ دستگاه
هواوی۱۹ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷۶۸ هزار و ۴۰۰ دستگاه
اپل۱۴  آذر ۹۶ تا خرداد ۹۷۶۴ هزار و ۵۵۶ دستگاه
ال جی۲۸  بهمن ۹۶ تا خرداد ۹۷۱۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه
موتورولا۸  دی ۹۶ تا خرداد ۹۷۷ هزار و ۴۷۴ دستگاه
سونی۲۶ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷۶ هزار ۴۲۸ دستگاه
شیائومی۲۶ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷۱ هزار و ۸۵۳ دستگاه
بلک ‌بری۸  دی ۹۶ تا خرداد ۹۷۱ هزار و ۴۴۰ دستگاه
سامسونگ۳۱ فروردین ۹۷ تا خرداد ۹۷۱۲۷ دستگاه
تکنو۲۶ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷۷۹ دستگاه
گوگل۸  دی ۹۶ تا خرداد ۹۷۶۸ دستگاه

برچسب ها

درباره: بازار فناوری

ماموریت این سایت اطلاع ارسانی صحیح و به موقع اخبار فناوری (IT)، بررسی محصولات مختلف و ارائه راهنمای خرید کالاهای مختلف است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آمار گوشی های مسدود شده با طرح رجیستری چقدر است؟”

پاسخی بگذارید

اشتراک خبرنامه