چهارشنبه، ۲۴ بهمن ۹۷ - ۰۰:۲۶

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

از زمان اجرای طرح رجیستری برای جلوگیری از قاچاق، حدود ۲۴۱ هزار و ۶۳۷ گوشی موبایل از برندهای مختلفی چون نوکیا، هواوی، اپل، ال جی، سونی و سامسونگ در لیست سیاه قرار گرفته و مسدود شدند.

طرح رجیستری با هدف جلوگیری از قاچاق گوشی های موبایل اجرا شد که در این طرح دستگاه‌های سیم کارت‌خور به نوعی شناسنامه‌دار شدند. در واقع اپراتورها و مخابرات زیرساختی را فراهم کردند که تمامی گوشی‌ها با استفاده از کد IMEI اسکن و شناسایی می‌شوند. گفتنی است این کد که شماره شناسنامه گوشی های موبایل محسوب می‌شود، یک کد خاص بوده و فقط توسط شرکت سازنده آن دستگاه ایجاد می‌شود.

 

 

آمار گوشی های مسدود شده در طرح رجیستری

طرح رجیستری از آذرماه سال ۹۶ به صورت رسمی شروع شد و تا پایان خردادماه سال جاری بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار گوشی موبایل به صورت قانونی رجیستری و فعال شده‌اند، اما به دلیل عدم فعال‌سازی یا قاچاق نیز حدود ۲۵۰ هزار گوشی موبایل مسدود شده‌اند. سامانه همتا از ۱۴ آذرماه سال ۹۶ تاکنون لیستی را تهیه کرده است که بر اساس آن گوشی های موبایل در سه گروه سیاه، سفید و خاکستری قرار می‌گیرند.

گروه سفید به گوشی‌هایی که به صورت قانونی رجیستری و فعال شده‌اند اختصاص دارد، در گروه خاکستری تلفن های همراهی قرار می‌گیرند که وضعیت آن‌ها نهایی نشده است و گروه آخر یا همان گروه سیاه نیز به گوشی‌های مسدود شده تعلیق می‌گیرد که ممکن است دلیل آن قاچاق یا عدم فعال‌سازی باشد. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تا پایان خردادماه امسال حدود ۱۱ درصد از گوشی های موبایل در لیست سیاه قرار گرفته‌اند؛ در واقع این گوشی‌ها با هیچ‌یک از سیم ‌کارت‌های موجود در کشور قابل فعال‌سازی یا استفاده مجدد نیستند.

جدول آمار گوشی های مسدود شده در طرح رجیستری

نام برند تلفن همراه زمان شروع طرح رجیستری تعداد گوشی های مسدود شده
نوکیا ۱۹ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۷۳ هزار و ۱۲ دستگاه
هواوی ۱۹ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۶۸ هزار و ۴۰۰ دستگاه
اپل ۱۴  آذر ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۶۴ هزار و ۵۵۶ دستگاه
ال جی ۲۸  بهمن ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۱۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه
موتورولا ۸  دی ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۷ هزار و ۴۷۴ دستگاه
سونی ۲۶ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۶ هزار ۴۲۸ دستگاه
شیائومی ۲۶ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۱ هزار و ۸۵۳ دستگاه
بلک ‌بری ۸  دی ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۱ هزار و ۴۴۰ دستگاه
سامسونگ ۳۱ فروردین ۹۷ تا خرداد ۹۷ ۱۲۷ دستگاه
تکنو ۲۶ اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۷۹ دستگاه
گوگل ۸  دی ۹۶ تا خرداد ۹۷ ۶۸ دستگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi