چهارشنبه، 19 آبان 00 - 05:35

رئیس جمهور در جلسه شورای عالی فضای مجازی بر ضرورت پیش‌بینی، پیشگیری و اقدام متناسب در مقابل حملات سایبری تاکید کرد. به گفته وی هرگونه سرمایه‌گذاری برای امنیت فضای سایبری، ضرورتی است که حتما باید انجام شود.ابراهیم رئیسی» در جلسه شورای عالی فضای مجازی با اشاره به گزارش ارائه شده در زمینه حمله به سامانه‌های هوشمند سوخت، ضمن تشکر از وزارت نفت، صدا و سیما و دستگاه‌های مربوطه برای مدیریت مناسب شرایط و جلوگیری از سوء استفاده دشمنان، گفت: «ضرورت دارد برای جلوگیری از حوادث مشابه، ضعف‌ها، قصورها و تقصیرهای احتمالی در حادثه اخیر شناسایی شود لذا این حادثه یک درس و عبرتی است که اگر ساختارها دچار کاستی و ضعفی است، حتما باید برطرف گردد.»

او اصلاح و تقویت ساختارهای موجود در حوزه فضای سایبری را ضروری دانست و تاکید کرد با توصیه و هشدار، امنیت فضای سایبری تامین نمی شود: «اصولا مشکلات کشور را نمی‌توان صرفا با توصیه حل کرد. توصیه بخشی از کار است اما در کنار آن وظیفه داریم اقداماتی انجام دهیم که برای مردم و جامعه اطمینان نسبی حاصل شود.»

به گفته رئیس جمهور، مدیریت فضای سایبری موضوع فراقوه‌ای است و الزام سازمانی در این حوزه ضروری است. ضمن اینکه دستگاه‌های اطلاعاتی و سایر نهادها نیز وظیفه دارند از بروز اینگونه حوادث جلوگیری کنند و این نیازمند اشراف جدی اطلاعاتی است.

رئیسی با تاکید براینکه بایستی قرارگاهی وجود داشته باشد که بتواند دائما وضعیت را رصد کند و بروز شود، گفت:

«این قرارگاه وظیفه ایستادگی در مقابل هجوم‌های احتمالی را داشته و بایستی آن‌ها را دفع کند. در این رابطه انجام رزمایش‌ها و تمرینات مختلف برای شناسایی نقاط ضعف و مصون‌سازی در مقابل هجمه‌ها را ضروری می‌دانم. همچنین باید سیستم‌های جایگزین داشته باشیم که دستگاه‌ها دچار مشکل نشوند.»

رئیس جمهور همچنین بر لزوم بازنگری در تقسیم وظایف و بهبود و ارتقای آن و استفاده از همه ظرفیت های کشور برای مصون سازی در مقابل حملات احتمالی سایبری تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi