شنبه، 08 آبان 00 - 03:14

طی جدیدترین تبعات تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت Avira اخیرا ارائه خدمات از قبیل رجیستر، آپدیت و استفاده از آنتی‌ویروس‌های خود را برای کاربران ایرانی مسدود کرده است. لازم به ذکر است آویرا حدود سه سال پیش نمایندگی‌های خود در ایران را تعطیل کرد.شرکت آلمانی آویرا که در زمینه امنیت و ارائه آنتی‌ویروس‌ها فعالیت می‌کند، به تازگی اعلام کرده است از ارائه خدمات به کاربران ساکن در کشورهای ایران، کوبا، کره‌شمالی، سودان، سوریه، منطقه کریمه اوکراین (تحت اشغال روسیه) معذور است. از همین روی امکان خرید این محصول یا استفاده از پشتیبانی محصولات آن دیگر برای ساکنین کشورهای تحریمی ممکن نیست.

علت پایان ارائه خدمات به کاربران کشورهای تحریمی، قرار گرفتن Avira تحت تملک شرکت آمریکایی NortonLifeLock عنوان شده است که زین پس بایستی مطابق با مقررات تحریم ایالات متحده آمریکا عمل کند:

طبق اصول NortonLifeLock، ارائه محصولات یا پشتیبانی خدمات برای افرادی که در کشورهای تحریم شده قرار دارند یا طبق قوانین و مقررات آمریکا با محدودیت‌های تجاری هستند، ممنوع است.

این اتفاق در حالی رخ داده است که در تحریم گسترده قبلی شرکت‌های تولید آنتی‌ویروس در ایران طی سال‌های ابتدایی ۹۰، آویرا از معدود شرکت‌هایی بود که همچنان به کاربران ایرانی خدمات می‌داد.

اگرچه شاید بحث استفاده از آنتی‌ویروس و امنیت سیستم‌ها برای کاربران خانگی موضوعی با اهیمت بالا نباشد، اما استفاده از خدمات این شرکت‌ها برای شرکت‌های خصوصی و دولتی حائز اهمیت بوده و آنان را از گزند حملات سایبری و صدمات مالی در امان نگاه می‌دارد.این اولین و آخرین تاثیر تحریم‌های آمریکا در حوزه تکنولوژی برای کاربران ایرانی نیست. عدم امکان ارائه ۵G برای گوشی‌های دو برند سامسونگ و اپل، تحریم‌ها در حوزه رمزارزها، حذف برخی از اپلیکیشن‌های ایرانی مانند فیلیمو و بلد از روی گوگل پلی و عدم امکان دسترسی توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویس‌های ایرانی به سایت‌ها و منابع معتبر در این حوزه از جمله اثرات این تحریم‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi