Follow Us

گواهی امنیت سایت سرشماری در اختیار شرکتی ترکی

اطلاعات مربوط به درگاه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ نشان می‌دهد که شرکت ترک‌تراست متولی ارائه گواهی امنیت دیجیتال به این پایگاه است. طرح ملی سرشماری نفوس و مسکن از جمله اقدامات عمومی به حساب می‌آید که دولت با توجه به راه‌اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، اجرای آن را در سطح کلان بر روی شبکه مذکور برده است.

139304241336336683211414

اجرای این طرح به شکل اینترنتی (مبتنی بر شبکه) برای اولین بار، با استقبال گسترده‌ای از سوی مردم مواجه شده و به‌گفته وزیر ارتباطات با انجام بیش از ۲۰ درصد سرشماری به‌شکل اینترنتی، رتبه دوم جهانی را برای ایران به ارمغان آورده است.

به‌گفته محمود واعظی درصورت مشارکت گسترده‌تر مردم و پشت‌ سر گذاشتن رکورد ۳۵ درصدی، این امکان وجود دارد که نام کشورمان به‌عنوان یک کشور توسعه یافته مطرح شود.

وزیر ارتباطات اجرای این طرح را نخستین پروژه ملی جدی بر بستر شبکه ملی اطلاعات عنوان کرده و گفته است که براین اساس از درگاه‌های خارجی آسیبی به این بستر وارد نشده است.

اما با این حال برخی شائبه‌ها در ارتباط با امنیت درگاه سرشماری۹۵ با حضور شرکتی ترکی در بخش ارائه گواهینامه دیجیتال SSL وجود دارد.

به گزارش تسنیم، عبارت SSL برگرفته از Secure socket Layer است که توسط Netscape برای انتقال پرونده‌های خصوصی روی اینترنت به‌وجود آمده است.

این گواهینامه توسط کلیدی شخصی کار می‌کند تا اطلاعات انتقالی در اینترنت را مخفی نگه دارد و بسیاری سایت‌ها از این پروتکل برای مخفی نگه داشتن اطلاعات محرمانه کاربران خود نظیر اطلاعات کارت بانکی استفاده می‌کنند.

به‌عبارت ساده‌تر این گواهینامه‌های دیجیتال ارتباطی مطمئن بین کاربر و سرور ایجاد می‌‌کنند و قابلیت انتقال هر اطلاعاتی را دارند.

پست پیشنهادی :   بهترین آنتی‌ویروس‌های آنلاین و آفلاین برای ویندوز و مک

شرکت‌های بسیاری نظیر تُرک‌تراست، یوروپا، برتینا، کومودو سِکیور، دیجی‌سرت، گلوبال‌ساین، وری‌ساین و… وجود دارند که گواهی‌های آنها برای بالغ بر ۹۹ درصد مرورگرهای معروف و موجود در فضای مجازی شناخته شده است و کسانی که دنبال راهی امن برای ایجاد بستر تعاملی وب‌سایت خود می‌گردند، ناگزیر به استفاده از خدمات این شرکت‌های در تعامل با مرورگرهای بزرگ دنیا هستند.

مشتریان پس از خرید SSL از شرکت مورد نظر، دارنده یک گواهی دیجیتال SSL certificate می‌شوند و به این ترتیب کاربران سایت آنها از هویت و اعتبارشان اطمینان حاصل می‌کنند و مشتری نیز می‌تواند خدمات خود را روی بستر HTTPS ارائه نماید.

گواهینامه‌های SSL انواعی نظیر DV یا Domain Validated SSL Certificate، نمونه دیگر OV یا Organization Validated SSL Certificate و یکی دیگر از موارد EV یا Extended Validation SSL و… دارند و هر کدام دارای مزیت‌هایی نظیر امن‌سازی سایت‌های کوچک شخصی و شرکتی، قابل نصب روی تمامی دامنه‌های ملی و بین‌المللی، بهترین انتخاب برای جلب اعتماد و امن‌سازی سایت‌های بزرگ فروشگاهی ــ سازمانی ــ بانکی ــ مالی ــ اعتباری (نماد سبزرنگ) هستند.

گاهی تفاوت‌هایی در سایز کلید امنیتی و نوع رمزنگاری آنها دیده می‌شود که مشتریان پیش از خرید گواهینامه برای سایت خود باید نسبت به آنها آگاه باشند.

با توجه به اینکه تاکنون شرکت ایرانی فعالی در زمینه ارائه گواهینامه‌های SSL به چشم نخورده و اکثر شرکت‌هایی که در کشور اقدام به فروش SSL certificate می‌کنند، در واقع کار نمایندگی فروش گواهینامه‌های شرکت‌های مطرح بین‌المللی را انجام می‌دهند، گواهینامه SSL سایت سرشماری۹۵ را نیز شرکت ترک‌تراست ارائه کرده است.

پست پیشنهادی :   وزیر ارتباطات: به ۸۰ درصد وظایف‌مان درمورد شبکه ملی اطلاعات عمل کرده‌ایم

درباره: بازار فناوری

ماموریت این سایت اطلاع ارسانی صحیح و به موقع اخبار فناوری (IT)، بررسی محصولات مختلف و ارائه راهنمای خرید کالاهای مختلف است

0 دیدگاه در “گواهی امنیت سایت سرشماری در اختیار شرکتی ترکی”

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک خبرنامه