بدافزار جدید DressCode تا کنون 40 اپلیکیشن موجود در پلی استور را آلوده کرده است

همانطور که می دانید، دانلود اپلیکیشن ها از فروشگاه های معتبر بهترین راه برای در امان ماندن از بدافزارهاست، چرا که هر محصول نرم افزاری پیش از بارگذاری در آن ها برای عاری بودن از بدافزار توسط پلتفرم میزبان چک می شود. ولی عکس این حالت، یعنی دانلود از منابع متفرقه می تواند به میزان زیادی خطر آلودگی گجت ها به بدافزارها را افزایش بدهد.

201310DIY-Android-Malware-Analysis-Taking-apart-OBAD-w600

اما گاهی به ندرت اتفاق می افتد که یک بدافزار به طریقی نامحسوس وارد یک فروشگاه اپلیکیشن معتبر شده و خود را پشت اپلیکیشن ها و بازی های سالم پنهان می کند. این اتفاق نادر به تازگی برای فروشگاه رسمی اپلیکیشن های گوگل یعنی پلی استور افتاده و به گزارش کاربران، بدافزاری تحت عنوان DressCode توانسته تا این لحظه حدود ۴۰ اپلیکیشن موجود در این پلتفرم را به شیوه ای که گفتیم آلوده کند.

DressCode که نخستین بار توسط کمپانی امنیتی Check Point کشف شده بدافزاری است که می تواند از تلفن هوشمند قربانی، یک بات نت بسازد. در این صورت هکرها می توانند کنترل دستگاه آلوده را از راه دور در دست گرفته و از آن به عنوان واسطه ای برای رسیدن به امیال خود استفاده نمایند.

تیم چک پوینت گزارش داده که هکرها تا این لحظه از DressCode فقط برای ایجاد تبلیغات کاذب کلیکی و افزایش ترافیک استفاده کرده اند تا درآمد خود از تبلیغات را افزایش بدهند. با این وجود هکرها می توانند از یک بات نت برای انجام کارهای خطرناک تری مثل دسترسی به فایل و سرورهای شرکت ها هم بهره بگیرند.

گوگل توسط کمپانی های امنیتی از اپلیکیشن هایی که به DressCode آلوده شده اند مطلع شده و به زودی آن ها را از سرورهای خود پاک می کند. تیم چک پوینت از این اپ های آلوده در وبسایت خود فهرستی تهیه کرده که بخش اعظمشان بازی های سبک Dress-up بچه گانه هستند؛ سبکی که احتمالا منبع انتخاب اسم این بدافزار بوده است.

با وجود آنکه بدافزار DressCode تا کنون استفاده دیگری جز افزایش درآمد از تبلیغات برای هکرها نداشته، اما وجود آن در دستگاه شما می تواند بر عملکرد و مصرف باتری گجت به میزان زیادی تأثیرگذار باشد. بنابراین بهتر است از این پس در دانلود اپلیکیشن ها مراقبت بیشتری به خرج دهید.

 

مطالب پیشنهادی

برچسب ها

درباره: نیوز آی تی

ماموریت این سایت اطلاع ارسانی صحیح و به موقع اخبار فناوری (IT)، بررسی محصولات مختلف و ارائه راهنمای خرید کالاهای مختلف است

0 دیدگاه در “بدافزار جدید DressCode تا کنون ۴۰ اپلیکیشن موجود در پلی استور را آلوده کرده است”

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک خبرنامه

Follow Us

آمار

  • 308,432
  • 5,980