Follow Us

دستور دولت به شرکت‌های اینترنتی برای تفکیک اینترنت ایران از دنیا

ازوی حاکمیتی وزارت ارتباطات در امر قانون‌گذاری هم‌زمان با اعمال نرخ‌های جدید اینترنت ثابت (ADSL)، مهلت شش ماهه‌ای را برای شرکت‌های اینترنتی جهت جداسازی ترافیک در نظر گرفت. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در خرداد ماه سال جاری با کاهش تعرفه خدمات اینترنت ثابت از طریق فناوری ADSL موافقت و مصوبه آن را صادر کرد.

13930431131944603263854

طبق این مصوبه، مشترکان با مصرف بیش از ۲ گیگا بایت دیتا به صورت ماهانه حداقل با کاهش ۱۶ درصدی در تعرفه‌ها مواجه می‌شوند که در بعضی موارد تا ۳۰ درصد هم ارتقا می‌یابد.

نکته‌ای که در جداول تعرفه‌ای غیرحجمی گنجانده شده، این است که به ازای مصرف مشخصی از حجم ترافیک بین‌الملل، دو برابر حجم ترافیک داخلی به مشترکان ADSL اعطاء می‌شود.

الزام جدید دولت، اپراتورهای اینترنتی را موظف به تفکیک حجم ترافیک داخلی از خارجی یا به عبارتی “تفکیک اینترانت از اینترنت” کرده تا به این طریق هزینه استفاده از پهنای باند برای مشترکان نهایی کاهش یابد.

در واقع جدول تعرفه‌ها نیز نشان می‌دهد که به میزان مصرف ترافیک خارجی، دو برابر ترافیک داخلی (به منزله ارزان‌تر بودن پهنای باند داخلی) برای مشترکان وجود خواهد داشت.

در مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای استفاده از اینترنت غیرحجمی حداقل سقف تعیین شده و بعد از آن حداقل، مشترکان باید گیگ آزاد خریداری کنند.

به عبارت دیگر تعرفه ثابت اینترنت نامحدود حذف شده و “غیرحجمی” جایگزین آن شده است. در اینترنت غیرحجمی، مشترکان باید به ازای حداقل سقفی از حجم تعیین شده رقم ثابت و بیش از آن حجم، گیگابایت اضافه خریداری کنند.

جدول آن به شرح زیر است:

پست پیشنهادی :   رمزارز پیمان؛ پروژه عملیاتی یا تبلیغاتی؟

139504241135454818132034

با توجه به اینکه در جدول مذکور جداسازی ترافیکی صورت گرفته، در صورتیکه ارائه کننده خدمت امکان تفکیک ترافیک داخلی از بین‌الملل را نداشته باشد حداکثر باید تا اول بهمن ماه سال جاری این امکان را در راستای الزامات حاکم بر شبکه ملی اطلاعات فراهم کند.

شرکت‌های اینترنتی که از این امکان محروم هستند، باید برای رعایت حقوق مشترکان به میزان حداقل یک سوم سقف حجم ترافیک داخلی جدول فوق به سقف حجم ترافیک بین‌الملل اضافه کنند.

برچسب ها

درباره: بازار فناوری

ماموریت این سایت اطلاع ارسانی صحیح و به موقع اخبار فناوری (IT)، بررسی محصولات مختلف و ارائه راهنمای خرید کالاهای مختلف است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دستور دولت به شرکت‌های اینترنتی برای تفکیک اینترنت ایران از دنیا”

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک خبرنامه