خبرهای ویژه

» آندروید » نسخه ۵٫۰ کیبورد گوگل با تغییرات و بهبودهای فراوان منتشر شد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۶ - ۱۶:۳۴

نسخه ۵٫۰ کیبورد گوگل با تغییرات و بهبودهای فراوان منتشر شد

اپلیکیشن‌‌های صفحه‌کلید اندروید معمولا از آن دسته اپ‌هایی نیستند که به محض ارائه بروزرسانی، فورا نسبت به نصب آن‌ها اقدام کنید. اما حالا با انتشار نسخه ۵.۰ صفحه‌کلید گوگل برای اندروید، ویژگی و قابلیت‌های بسیاری به آن اضافه شده که قطعا شما هم مشتاق می‌شوید سریعا آن را دانلود کرده و نصب کنید شاید اپلیکیشن‌های […]

گروه آیسا

اپلیکیشن‌‌های صفحه‌کلید اندروید معمولا از آن دسته اپ‌هایی نیستند که به محض ارائه بروزرسانی، فورا نسبت به نصب آن‌ها اقدام کنید. اما حالا با انتشار نسخه ۵.۰ صفحه‌کلید گوگل برای اندروید، ویژگی و قابلیت‌های بسیاری به آن اضافه شده که قطعا شما هم مشتاق می‌شوید سریعا آن را دانلود کرده و نصب کنید

7a8639d6-5495-469f-992d-22238ed7317b

شاید اپلیکیشن‌های صفحه کلید چندان جذاب نباشند، اما یکی از مهم‌ترین اپلیکیشن‌های تعاملی که استفاده زیادی از آن می‌کنید همین نوع اپ‌ها است. کافیست به این موضوع فکر کنید که تجربه کاربری شما در تایپ کردن تا چه حد در سالیان اخیر ارتقا پیدا کرده است. گوگل تا همین چند وقت پیش، قابلیت مهمی را به اپلیکیشن صفحه‌کلید خود اضافه نکرده بود، اما به نظر می‌رسد حال اینکار را انجام داده است. نسخه ۵.۰ صفحه‌کلید گوگل منتشر شده که می‌توان آن را یک بروزرسانی واقعا بزرگ دانست.تغییرات رابط کاربری، ژست‌های حرکتی جدید، تغییرات ظاهری و بسیاری مورد دیگر از جمله موارد مهمی هستند که در این آپدیت ارائه شده‌اند.

در ادامه می‌توانید لیستی از موارد جدید اضافه شده به نسخه ۵ اپلیکیشن صفحه‌کلید گوگل را که وب‌سایت اندروید پلیس اعلام کرده مشاهده کنید، اما طبیعتا تغییرات بیشتری نیز در این اپلیکیشن اعمال شده که با کمی سر و کله زدن با آن می‌توانید از وجودشان آگاهی یابید.

 • اضافه شدن گزینه‌ای برای نمایش حاشیه دکمه‌ها و برداشته شدن تم‌های holo
 • اضافه شدن حالت استفاده یک دستی
 • امکان افزودن نمادها با لمس طولانی بر روی دکمه‌ها
 • امکان تغییر ارتغاع صفحه‌کلید از طریق تنظیمات
 • تجربه کاربری جدید پس از اولین اجرا
 • امکان اشتراک گذاری تنظیمات بخش‌های مورد نظر با گوگل به منظور بهبود صفحه‌کلید برای همه افراد
 • امکان حذف پیشنهاد‌ها در نوار پیشنهادات صفحه‌کلید با لمس طولانی و درگ کردن
 • تایپ با ژست‌های حرکتی:
  • حذف حالت پیش‌نمایش شناور پویا و اضافه شدن نوار پیش‌نمایش پیشنهادات
  • حذف کلمات انتخابی با به سمت چپ کشیدن (سوایپ) دکمه حذف
  • کنترل نشانگر ژست‌های حرکتی با حرکت دادن دکمه فاصله (اسپیس) به چپ و راست
 • دسترسی سریع‌تر به پد عددی و شکلک‌های ایموجی (emoji)

با توجه به این تغییرات می‌توان بروزرسانی یاد شده را یک آپدیت عظیم محسوب کرد. گوگل حتی می‌توانست این تغییرات را در دو بروزرسانی مجزا منتشر کند اما ظاهرا ترجیح داده به جای خون به دل کردن کاربران و منتظر گذاشتن آن‌ها، تیر خلاص را به یکباره بزند و یک بروزرسانی عظیم را ارائه دهد. بخش تم‌های صفحه‌کلید و شکل‌بندی آن نیز چند تغییر مهم را به خود دیده که نمایش حاشیه در دو رنگ روشن و تیره و به سبک طراحی متریال برای دکمه‌ها، یکی از آن‌هاست. بسیاری از کاربران عدم وجود حاشیه برای دکمه‌ها را در صفحه‌کلید نمی‌پسندند و اگر شما هم جز این افراد هستید، پس صفحه کلید جدید گوگل قطعا بکارتان خواهد آمد. در هر صورت اما، تم‌های قدیمی holo در این آپدیت از میان برداشته شده‌اند. حالا شما می توانید حاشیه‌ دکمه‌ها را ببینید و آخرین دلیلی که برخی کاربران را به استفاده از تم‌های قبلی holo سوق می‌داد نیز دیگر وجود ندارد. قابلیت تغییر ارتفاع صفحه‌کلید هم یکی دیگر از ویژگی‌های جدید اضافه شده در این بروزسانی به حساب می‌آید که از طریق بخش تنظیمات اپلیکیشن در دسترس قرار گرفته است.

طبق معمول، گوگل این بروزرسانی را فعلا در برخی از نواحی جهان منتشر کرده است. البته نگران نباشید چراکه به لطف جامعه فعال اندرویدی‌ها همین حالا هم می‌توانید این نسخه جدید را از اینجا دانلود کنید. متاسفانه تا این لحظه فقط نسخه مخصوص پردازنده‌های ARM64 در دسترس قرار گرفته است. همچنین بنظر می‌رسد نسخه‌ای که لینک آن را برایتان قرار داده‌ایم بر روی اندروید N قابل نصب نباشد، بنابراین اگر از اندروید N استفاده می‌کنید باید کمی بیشتر صبر  پیشه کنید تا نسخه جدید اپلیکیشن گوگل به صورت رسمی از طریق فروشگاه پلی‌استور برایتان در دسترس قرار بگیرد. انتظار می‌رود طی روزهای آینده این آپدیت در سایر نواحی جهان نیز عرضه شود، اما شاید شما هم از جمله کاربرانی باشید که علاقه‌ای به صبر کردن در این مورد خاص ندارند. همانطور که اشاره کردیم، بهبودها و قابلیت‌های اضافه شده در نسخه ۵ صفحه کلید گوگل واقعا جذاب و بزرگ هستند.

اگر شما هم این آپدیت را نصب کرده‌اید لطفا تجربه کاربری خود را در بخش دیدگاه‌ها با زومیت و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

شرکت پویاسازاندسته بندی : آندروید
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.