رتبه 111 ایران بین 131 کشور در رعایت حقوق تولیدکنندگان آثار

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: طبق اعلام موسسات بین‏المللی ایران بین ۱۳۱ کشور رتبه صدویازدهم در رابطه با رعایت حقوق تولیدکنندگان آثار و مالکیت فکری را دارد که نگران‏کننده است. ابوالحسن فیروزآبادی در ششمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با بیان اینکه ایران بین ۱۳۱ کشور رتبه ۱۱۱ در زمینه رعایت حقوق مالکیت فکری و پدیدآورندگان آثار را دارد، گفت: این آمار نگران‏کننده است و باید مورد آسیب ‏شناسی قرار گیرد.

ابوالحسن فیروزآبادی

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: درحالی‌که در اقتصادهای توسعه‏یافته حدود ۸۰ درصد دارایی‏ها نامشهود هستند در ایران نیز باید توجه به مالکیت فکری به عنوان یکی از موضوعات اساسی در اقتصاد مدنظر قرار گیرد.

وی گفت: یکی از مواردی که در کشور باید مورد توجه قرار گیرد شکاف اطلاعات است. اگر چه در دولت یازدهم قانون دسترسی آزاد ایرانی‏ها به اطلاعات در مجلس به تصویب رسید و تلاشی است برای حداکثر کردن دسترسی به اطلاعات اما هنوز شاخص‏هایمان در این باره خوب نیست.

فیروزآبادی گفت: در حال حاضر همه شهروندان هر روز در احاطه اطلاعات هستند اما به واقع چه میزان از محتویاتی که در کشور وجود دارد برای همه در دسترس است. دبیر شورای‌عالی فضای مجازی با اشاره به اقداماتی که برای حمایت از تولیدکنندگان آثار و محتوای فکری انجام شده، گفت: اخیرا دارندگان محتوا سندیکایی تشکیل دادند و معتقدم با دور هم شدن تولیدکنندگان محتوا این مشکل حل نمی‏شود.وی گفت: اگر چه قوانین مربوطه در کشور وجود دارد و قوانین دیگری نیز در دست تهیه است، اما علاوه‌بر قوانین نیاز به سازمان‏های تنظیم‏‏گر داریم. فیروز‏آبادی گفت: سازمان‏های تنظیم‏گر بازار مالکیت فکری باید با اهداف اقتصادی و به‌ویژه بزرگ کردن بازار مالکیت فکری ایجاد شود، زیرا زمانی می‏توانیم سیاست‌های فرهنگی خود را توسعه دهیم که بازار مالکیت فکری رشد کرده و بزرگ شده باشد.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: تاکنون هیچ سازمان تنظیم‏گری برای این موضوع شکل نگرفته است و لازم است سازمانی به‌منظور ساماندهی مالکیت فکری در حوزه‏های قانونی و همچنین نهادهایی متناسب با این موضوع شکل بگیرند که کمک‏ کننده باشند.

 

مطالب پیشنهادی

برچسب ها

درباره: نیوز آی تی

ماموریت این سایت اطلاع ارسانی صحیح و به موقع اخبار فناوری (IT)، بررسی محصولات مختلف و ارائه راهنمای خرید کالاهای مختلف است

0 دیدگاه در “رتبه ۱۱۱ ایران بین ۱۳۱ کشور در رعایت حقوق تولیدکنندگان آثار”

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک خبرنامه

Follow Us

آمار

  • 308,271
  • 5,980