وزارت ارتباطات امسال باید 200 هزار شغل ایجاد کند

در حالی که وزارت ارتباطات نتوانست به وعده اشتغالزایی خود در سال گذشته به شکل کامل عمل کند، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: با تصویب طرح اشتغالزایی «حرکت»، پیش بینی می کنیم در حوزه ICT بیش از ۲۰۰ هزار شغل در سال ۹۵ ایجاد شود.
فناوران- اوایل سال جاری بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده داد، امسال ۱۰۰ هزار شغل در حوزه ICT ایجاد می شود، اما روز گذشته وزیر کار پس از جلسه شورای عالی اشتغال اعلام کرد، وزارت ارتباطات امسال ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می کند.
بر اساس این گزارش، در ابتدای سال ۹۴ وزارت ارتباطات اعلام کرد در سال ۹۳ حدود ۳۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد کرده و وعده داد در سال ۹۴ این میزان به ۱۰۰ هزار شغل برسد. با این حال آنطور که مدیران وزارت ارتباطات مدعی هستند، این وزارتخانه تنها توانست ۷۰ درصد برنامه خود را در زمینه اشتغال عملی کند و براساس آمارهای رسمی، در سال ۹۴ حدود ۷۰ هزار شغل جدید در حوزه ICT ایجاد شد.

وزارت ارتباطات

وزیر ارتباطات ۲۴ فروردین ماه در همایش اقتصاد مقاومتی وعده ۱۰۰ هزار شغل را برای سال ۹۵ تکرار کرد اما به نظر می رسد با دستور رییس جمهور، این تعهد دو برابر شده است.

 تلاش دولت برای تک رقمی کردن بیکاری
شورای عالی اشتغال روز گذشته به ریاست حسن روحانی، طرح توسعه اشتغال فراگیر با عنوان «حرکت» در راستای برنامه مکانیسم تقسیم کار بین دستگاهی و الزامات حصول نرخ بیکاری تک رقمی در پایان سال ۹۶ را تصویب کرد. بررسی جزییات این طرح نشان می دهد که استفاده از ظرفیت های بالقوه نظیر بهینه سازی مصرف سوخت، گردشگری و ICT در کنار محیط زیست مورد تاکید است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد این بسته گفت: حمایت از بنگاه های خرد و کوچک از برنامه های اصلی وزارت کار در این طرح است.

 خروجی طرح، پایان سال ۹۶
علی افزود: طرح توسعه اشتغال فراگیر با عنوان «حرکت» به منظور تقسیم کار بین دستگاه ها و برای تک رقمی شدن نرخ بیکاری طبق دستور رییس جمهور تا پایان سال ۹۶ برای اجرا در کل کشور با تمرکز بر بنگاه های خرد و کوچک  در استان ها و شهرستان هایی که  مزیت هایی در سه لایه کلان، میانی و خرد دارند در جلسه شورای عالی اشتغال به تصویب رسید.
وی ادامه داد: تمرکز بر بنگاه ها را در دستور کار داریم. پارسال برش استانی ۷ استان را از جمله کردستان، سمنان و کرمانشاه اجرا کردیم و مزیت های شغلی هر استان استخراج شد.
ربیعی ادامه داد: با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حدود ۱۲۰ هزار شغل را برای سال ۹۵ در حوزه گردشگری پیش بینی کردیم. در بخش ICT نیز با وزارت ارتباطات هماهنگی انجام شد و بیش از ۲۰۰ هزار شغل را در این حوزه پیش بینی کردیم. با محیط زیست و وزارت نفت در حوزه های بهینه سازی انرژی کنسرسیوم کار تشکیل شده است و آموزش موبایل و سیار را در سازمان آموزش فنی و حرفه ای از سال گذشته آغاز کردیم. امسال با تصویب شورای عالی اشتغال در سال جاری به سایر مناطق گسترش خواهد یافت.

 

مطالب پیشنهادی

برچسب ها

درباره: نیوز آی تی

ماموریت این سایت اطلاع ارسانی صحیح و به موقع اخبار فناوری (IT)، بررسی محصولات مختلف و ارائه راهنمای خرید کالاهای مختلف است

0 دیدگاه در “وزارت ارتباطات امسال باید ۲۰۰ هزار شغل ایجاد کند”

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک خبرنامه

Follow Us

آمار

  • 308,286
  • 5,980