دوشنبه، ۱۶ آذر ۹۴ - ۰۸:۳۴

این درست است که با وجود حافظه‌ ی پر سرعتی مانند SSD، می بایست هاردهای نوع HDD را مربوط به نسل گذشته و قدیمی پنداشت، اما اگر بحث فضای ذخیره سازی و حجم بالای دیتا درمیان باشد، هنوز هم HDD حرف اول را در بازار می زند.شرکت HGST که یکی از زیرشاخه های کمپانی Western Digital به حساب می آید، چهارشنبه هفته قبل محصول تازه ی خود که یک هارد ۱۰ ترابایتی بزرگ جثه است را رسماً معرفی کرد.

Thumb

فقط در نظر بگیرید که با ده ترابایت فضای ذخیره سازی چه کارهایی می توان انجام داد. مثلاً می شود ۳۷۴۴۹۱۴ فایل موزیک با نرخ ۱۲۸kbps را در آن جای داد. با این که ابعاد فیزیکی این HDD آنقدری هست که در کیس های خانگی جای گیرد، اما به واقع چنین حجمی برای کاربران خانگی بیش از اندازه زیاد است و به نظر می رسد بیشتر مناسب کاربردهای حرفه ای باشد.

گرچه HE10 Ultrastar اولین HDD ساخت این شرکت نیست، اما اولین هارد تولیدی آنهاست که از روش «دخیره سازی مغناطیسی عمودی» یا PMR به جای روش «ذخیره سازی مغناطیسی مسطح» یا SMR بهره می برد. اگر بخواهیم به شکل ساده تفاوت این دو تکنولوژی را شرح دهیم، می توان گفت که هاردهای نوع SMR عمدتاً به عنوان ذخیره ساز دیتاهای آرشیوی با حجم وسیع استفاده می شوند، در حالی که هاردهای نوع PMR با توجه به سرعت خواندن و نوشتن بیشتر، کاربردهای عمومی تری در سیستم های خانگی و حرفه ای دارند.

خود HGST معتقد است که بیشتر از همه مراکز پردازش و ذخیره داده های ابری مشتری این محصول تازه خواهند بود. همچنان که اعلام شده Netflix قصد دارد به زودی تعداد قابل توجهی از این هاردها را خریداری و برای ذخیره سازی محتوای تصویری عظیمش مورد استفاده قرار دهد.

ویژگی جالب دیگر HDD بهره گیری آن از تکنولوژی helium filling است. یعنی محفظه قرارگیری دیسک های فلزی در آن، به جای هوا از گاز هلیوم پر شده است. نتیجه استفاده از هلیوم کاهش قابل توجه اصطکاک و در نتیجه دمای تولیدی در حین چرخش دیسک هاست. همین امر سبب شده که HE10 بتواند تا ۲۵ درصد فضای ذخیره سازی بیشتری را نسبت به نمونه های هم جثه خود فراهم کند، و در عین حال تا ۵۶ درصد انرژی کمتری به مصرف برساند.

یکی از مهمترین کاربردهایی که می توان برای هاردی با این ظرفیت زیاد متصور شد، استفاده از آن برای ذخیره تصاویر با کیفیت ۴K، ویدیوهای ۳۶۰ درجه و محتوای واقعیت مجازی است. به عنوان مثال نوکیا بعد از معرفی دوربین OZO اعلام داشت که هر ۴۵ دقیقه فیلم برداری با آن یک هارد پانصد گیگابایتی را پر خواهد کرد. بنابراین HE10 تنها می تواند ۱۵ ساعت دوربین واقعیت مجازی OZO را همراهی کند.

شرکت  پویاسازان

گروه آیسا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi