رفته رفته شرکت‌های مختلف از جمله استارت‌آپ‌های حاضر در بازار کسب و کار، خود را برای حضوری جدی‌تر در سال ۲۰۱۶ میلادی آماده می‌کنند. استارت‌آپ‌هایی که امید زیادی برای ثبت رکوردهای مالی به‌مراتب بهتر و البته پیشرفت موثرتر دارند. با این وجود در میان همین استارت‌آپ‌ها، نمونه‌هایی وجود دارند که با عرضه تکنولوژی و یا خدماتی متمایز از دیگران، موفق به جذب سرمایه کافی و نهایتا آماده‌سازی خود برای درخشش در سال آتی میلادی شده‌اند. در ادامه به نمونه‌هایی از این استارت‌آپ‌های فعال در حوزه تکنولوژی و کسب و کار اشاره خواهیم کرد.

2013-10-29-WhyWorkataStartUp


Docker؛ ابداع یک بازار کاملا جدید

Solomon Hykes بنیانگذار Docker

این شرکت که مقر اصلی آن در سن‌فرانسیسکو است توانسته در ۵ مرحله، ۱۸۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این شرکت که در سال ۲۰۱۴ ایده بکر خود را ارائه داد در سال ۲۰۱۵ توانست درخششی به‌مراتب بیشتر داشته باشد و حالا خود را برای رسیدن به اوج در سال ۲۰۱۶ آماده می‌کند.

این شرکت در طرح منحصربه‌فرد خود، صنعت جدیدی به نام “Containers” را ابداع کرد. با استفاده از راه‌حل ارائه شده توسط داکر، برنامه نویسان می‌توانند کدهای خود در داخل این Container ها یا همان ظروف مجازی قراردهند تا امکان اجرای آن‌ها در قالب تمامی سرویس‌های ابری و دستگاه‌های مختلف وجود داشته باشد.

می‌توان گفت اکنون تمامی سرویس‌دهندگان اصلی خدمات ابری از داکر پشتیبانی می‌کنند و در سال گذشته نیز مجموعه گسترده‌ای از رقبای بزرگ (حتی شرکتی مانند گوگل) و استارت‌آپ‌های مختلف به این بازار اضافه شدند اما داکر همچنان پیشتاز این بازار است. 


Docusign؛ جایگزینی امضاهای کاغذی

Keith Krach مدیرعامل Docusigne

این شرکت که دفتر اصلی آن در سن‌فرانسیسکو قرارگرفته توانسته در ۱۴ مرحله، ۵۰۸٫۱ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند. تبدیل شدن نام این شرکت به عنوان یک فعل مستقل نیز خود حکایت از تاثیر شگرف آن بر بازار دارد. در حال حاضر از عنوان Docusignبه عنوان یک فعل در محدوده مستندات دیجیتال استفاده می‌شود و به جای واژه آن‌را امضا کنید از معادل آن‌را Docusing کنید استفاده می‌شود. 

این شرکت، روشی ساده و امن را برای امضا کردن مستندات آنلاین پیش روی کاربران قرار می‌دهد تا تمامی افراد حاضر در دنیای کسب و کار دیجیتال بتوانند راهکاری سریع در حوزه‌های مختلف از فعالیت‌های مرتبط با خرید و فروش املاک تا بیمه خودرو و یا سرویس‌های مسافرتی در اختیار داشته باشند. سرمایه‌گذاری چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار در طول دو سال گذشته نیز خود حکایت از علاقه شدید سرمایه‌گذاران روی فعالیت‌های این شرکت دارد.


Tenable؛ رکوردشکن حوزه امنیت

Ron Gula مدیرعامل Tenable

این شرکت که مقر آن در مریلند است در سه مرحله موفق به جذب سرمایه ۳۰۹٫۸۴ میلیون دلاری شده است. Tenable با جذب ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه در ماه نوامبر موفق به ثبت رکورد جذب سرمایه در حوزه شرکت‌های امنیتی شد تا مقدار سرمایه کلی این شرکت به ۳۰۰ میلیون دلار برسد.

Tenable تکنولوژی با عنوان ” رهگیری پیوسته خطر” را به کاربران ارائه می‌کند که در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار مشتری، از جمله شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، IBM، اپل و آدیداس از آن استفاده می‌کنند. بدنیست بدانید Ron Gula، مدیرعامل این شرکت پیش از این از جمله کارکنان متخصص NSA بوده است. 


Slack؛ سریع‌ترین رشد و پیشرفت در میان نرم‌افزارهای ویژه کسب و کار

Stewart Butterfield مدیرعامل Slack

این شرکت که مقر آن در سن‌فرانسیسکو قراردارد توانسته در ۷ مرحله، سرمایه ۳۳۹٫۹۵ میلیون دلاری برای خود دست و پا کند.Slack توانسته با رسیدن به ارزش ۲٫۸ میلیارد دلار در کمتر از دو سال، به طوفان استارت‌آپ‌های سیلیکون ولی تبدیل شود. برنامه ارتباطی-کاری این شرکت، تنها ابزاری برای انتقال پیام‌ها در میان کارکنان نبوده و می‌تواند قابلیت‌های مختلفی از دریافت هشدارهای خودکار توییتری تا درخواست تاکسی و یا حتی جستجو برای رستوران‌های موجود در نزدیکی محل کار را برای شما سروسامان دهد.

Slack در حال حاضر ۱٫۷ میلیون کاربر فعال روزانه دارد که در مقایسه با ۱٫۱ میلیون کاربر فعال روزانه در ابتدای سال جاری میلادی، یک پیشرفت خوب به‌شمار می‌آید. 


GitHub؛ وب‌سایتی حیاتی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری

Chris Wanstrath مدیرعامل GitHub

مقر این شرکت در سن‌فرانسیسکو قراردارد و توانسته در دو مرحله، سرمایه ۳۵۰ میلیون دلاری جذب کند. در صورتی که شما در حیطه توسعه نرم‌افزاری فعالیت می‌کنید به احتمال زیاد از GitHub و قابلیت‌های آن استفاده می‌کنید. 

این وب‌سایت نه‌تنها به محبوب‌ترین مکان ممکن برای به‌اشتراک‌گذاشتن پروژه‌های نرم‌افزاری با دیگر توسعه‌کنندگان تبدیل شده بلکه به نوعی لینکداین برنامه‌نویسان را برای نمایش مهارت‌ها، علاقمندی‌ها و البته دیده‌شدن توسط شرکت‌هایی که ممکن است آن‌ها را استخدام کنند، شبیه‌سازی کرده است. GitHub با جذب ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه در سال ۲۰۱۲، رکوردهای تاثیرگذاری برجای گذاشته است. در سال ۲۰۱۵ این شرکت موفق به جذب سرمایه ۲۵۰ میلیون‌دلاری دیگری شد تا ارزش ۲ میلیارد دلاری برای این شرکت موفق، درنظر گرفته شود.

در خصوص ساختار محیط کاری، GitHub به علت داشتن فرهنگ متفاوت حاکم بر دفاترش، زبان‌زد خاص و عام است. در این شرکت خبری از سلسله مراتب و عناوین مختلف شغلی نیست و برنامه‌نویسان می‌توانند بر روی موضوعات مورد علاقه و انتخابی خود کار کنند. 


Databricks؛ حامیان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های دهه حاضر

Matei Zaharia بنیانگذار DataBricks

این شرکت که مقر آن در سن‌فرانسیسکو قراردارد توانسته در دو مرحله چیزی در حدود ۴۷ میلیون دلار سرمایه، جذب کند. در خصوص فعالیت‌های این شرکت همین بس که بدانید سخنگوی IBM پس از سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری این شرکت در تابستان گذشته، از پروژه جوانی با عنوان Spark به عنوان بارزترین پروژه متن‌باز دهه حاضر یاد کرده است. 

Spark در واقع روشی ایده‌‌آل و سریع به‌منظور بررسی حجم وسیعی از داده‌ها به شمار می‌آید که می‌توان از آن در جهت ذخیره داده‌ها نیز استفاده کرد. با این تفاسیر باید بدانید که موسس DataBricks، ماتی زاهاریا، اکنون مسئول فنی این شرکت است و پشتیبانی رسمی از پروژه Spark را برعهده دارد. 


Insidesales؛ موتور پیش‌بینی برای فروشندگان 

Dave Elkington مدیرعامل Insidsales

مقر اصلی این شرکت در Provo قراردارد و تاکنون توانسته در ۴ مرحله، سرمایه ۲۰۱٫۲ میلیون دلاری برای خود دست و پا کند.Insidesales توانسته تا حد زیادی زندگی را به کام فروشندگان، شیرین کند. این شرکت می‌تواند بهترین زمان و بهترین شخص ممکن را با استفاده از فراید یادگیری ماشینی و ارزش داده‌ها، برای فروش انتخاب کند. 

این شرکت با ارائه نرم‌افزار شتاب‌دهنده به فروش، توانسته سر و صدای زیادی در بازار  به‌راه اندازد، در طول دو سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند و نهایتا ارزش خود را به ۱٫۵ میلیارد دلار برساند. 


Stripe؛ شرکتی نامرئی در قدرت‌بخشیدن به پرداخت‌های آنلاین

برادران Collison بنیانگذاران Stripe

مقر اصلی این شرکت در سن‌فرانسیسکو واقع شده و در طول ۷ دوره، سرمایه ۲۸۰ میلیون دلاری برای این شرکت، ثبت شده است. نرم‌افزار ارائه شده توسط این شرکت، پذیرش پرداخت را تقریبا از هر طریق ممکن، از کارت‌های اعتباری، بیت‌کوین و اپلی‌پی، امکان‌پذیر کرده است. این سرویس قابلیت ادغام با خدمات یا برنامه‌های آنلاین را به‌گونه‌ای دارا می‌باشد که لقب شرکت نامرئی در بازار پرداخت‌های آنلاین برای آن درنظر گرفته شده است. از Y Combinator تا Peter Thiel و Andreessen Horowitzتقریبا تمامی بزرگان سرمایه‌گذاری سیلیکون ولی در فعالیت‌های اقتصادی این شرکت سهیم شده‌اند.