سه شنبه، ۱۳ مرداد ۹۴ - ۱۱:۲۰

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

فوجی فیلم امروز جدیدترین دوربین خود از سری X را با عنوان X-T1 IR معرفی کرده که سنسور آن قادر است به غیر از نور سفید سایر امواج نوری را شامل امواج مادون قرمز و فرابنفش ثبت کند که چشم انسان توانایی دیدن آن‌ها را ندارد؛ به بیان بهتر این دوربین قادر است مواردی را به کاربر نشان دهد که نمی‌توان با چشم غیرمسلح دید.فوجی فیلم امروز جدیدترین محصول خود از سری دوربین‌های X را معرفی کرده که می‌توان آن را نمونه‌ای از سری بدون آینه X-T1 خواند؛ با این تفاوت که سنسور مورد استفاده در دوربین جدید، بسیار متفاوت است. سنسور X-T1 IR قادر است امواجی با طول موج ۳۷۰ تا ۱٫۰۰۰ نانومتری را در طیف امواج نور ثبت کند که شامل نور مادون قرمز و فرابنفش نیز می‌شود. چشم انسان قادر است اشعه‌هایی با طول موج ۳۹۰ تا ۷۰۰ نانومتری را تشخیص دهد؛ از این‌رو دوربین جدید فوجی‌فیلم چشم انسان را به واقعیت‌های دیگری از دنیای پیرامون باز می‌کند.

762d3ed85458ab95f0470a0a94f6e648_XL

اما شاید از خود بپرسید که چرا باید به چنین دوربینی نیاز داشت؟ پلیس یکی از مشتریان چنین دوربین‌هایی است؛ چراکه تصویربرداری مادون قرمز قابلیتی است که این محصول از آن بهره می‌برد و پلیس در برخی از صحنه‌های جرم نیازمند ثبت تصاویری با این ویژگی است؛ دوربین مادون قرمز قادر است تفاوت در دما را نمایش دهد؛ ضمنا این دوربین‌ها می‌توانند اشیا درون جیب افراد نظیر مایعات را با جزئیات بیشتری نمایش دهند. در حوزه‌ی هنر نیز از این دوربین‌ها برای سنجش صحت تعلق یک نقاشی به دوره یا هنرمند ادعا شده استفاده می‌شوند؛ چراکه این دوربین‌ها توانایی نمایش خراش‌های ایجاد شده زیر سطح را دارند. کاربرد دیگر این دوربین در حوزه‌ی ستاره‌شناسی و نجوم است. ضمنا باید به خلق تصاویری خلاقانه و هنری با استفاده از این قابلیت اشاره کرد.

بسیاری از دوربین‌های دیجیتال  قادرند با اعمال تغییراتی تصاویر مادون قرمز ثبت کنند. برای مثال می‌توان با اضافه کردن فیلتر سنسور و حذف امواج با طول موج های دیگر، تصاویر این چنین را ثبت کرد؛ اما اینکار کمی نیاز به تجربه و آشنایی دارد و از این‌رو بسیاری ترجیح می‌دهند از فیلترهای خارجی استفاده کنند که این موضوع باعث حذف بخشی از طول موج نور مادون قرمز می‌شود؛ به همی خاطر باید تصویر را با اکسپوژر طولانی ثبت کرد.

فوجی فیلم دوربین XT-1 IR را در ماه اکتبر (دو ماه دیگر) با قیمت ۱٫۶۹۹.۹۵ دلار به فروش خواهد رساند. عرضه‌ی دوربین‌های مخصوص ثبت تصاویر ستاره‌شناسی توسط کانن و نیکون در سال‌های گذشته رقابت خوبی را در این حوزه بین تولیدکنندگان دوربین ایجاد کرده است. هنوز فوجی‌فیلم تصاویری از این دوربین را منتشر نکرده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi