شنبه، ۱۰ مرداد ۹۴ - ۰۱:۳۴

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

aquila_line-jpeg

اگر هم‌اکنون دائماً به شبکه‌های اجتماعی وصل نیستید، فیسبوک می‌خواهد مطمئن شود که شما هرجا که هستید استاتوس خود را آپدیت می‌کنید. این غول رسانه‌های اجتماعی قصد دارد به کمک پهپاد خود به‌نام “آکویلا” (Aquila) خدمات اینترنت وایرلس ارائه دهد.پهپاد آکویلا یک پهپاد مقیاس کامل الکتریکی است که قرار است از طریق لیزر، در حال پرواز اطلاعات را به زمین مخابره و خدمات اینترنتی ارائه کند.

مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک، اتمام ساخت آکویلا را از طریق یک پست در فیسبوک اعلام کرد.

نام آکویلا برگرفته از یک صورت فلکی در آسمان نیمکره شمالی است و در افسانه‌های یونانی نام پرنده‌ای است که آذرخش‌های زئوس را به میدان جنگ حمل می‌کرد.

این هواپیمای الکتریکی خورشیدی از یک خودرو سبک‌تر است، اما دهانه‌بال آن به اندازه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ است. ظاهر آن نیز بی‌شباهت به یک مدل باریک شده از بمب‌افکن استراتژیک رادارگریز B-2 نیست.آکویلا بخشی از پروژه فیسبوک به‌نام Internet.org است و هدف آن ارائه دسترسی با صرفه به اینترنت در نقاط بیشتری از دنیا است. زاکربرگ در این باره نوشته:

این تلاش مهم است، چون ۱۰ درصد جمعیت دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که به زیربناهای موجود اینترنت دسترسی ندارند.

وضعیت مخابرات پهپاد آکویلا به طرز شگفت‌انگیزی برای چنین پرنده‌ای دقیق است. این پهپاد قادر است از فاصله‌ای بیش از ۱۰ مایل، اطلاعات را با نرخ ۱۰ گیگابیت بر ثانیه به کمک لیزر به نقطه‌ای به اندازه یک سکه مخابره کند.مهندسان باور دارند که این پهپاد قادر است در دوره‌های سه ماهه در ارتفاع بین ۱۸٫۳ کیلومتر تا ۲۷٫۴ کیلومتر پرواز کند.

زاکربرگ در مورد این پهپاد همچنین نوشته:

استفاده از هواپیما برای ارتباط بین مردم به‌کمک لیزر بیشتر شبیه داستان‌های علمی‌تخیلی است. اما داستان علمی تخیلی نیز در واقع، واقعیتی علمی است که فقط از زمان خود جلوتر است.

نظر شما چیست؟ این ایده را بیشتر می‌پسندید، بالون گوگل را یا ماهواره‌های اسپیس‌اکس؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi