گجت 132

شنبه، ۱۹ اردیبهشت ۹۴ - ۰۱:۱۲

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

12566

Apple Watch از زمان معرفی خود به یکی از محبوب‌ترین ساعت‌های هوشمند جهان تبدیل شد، و Moto 360 نیز یکی از مشهورترین ساعت‌های اندروید ویر به شمار می‌رود. در این مقاله می‌خواهیم به مقایسه‌ی اجمالی این دو ساعت دارای رویکرد متفاوت ارائه شده از سوی کمپانی‌های اپل و موتورلا با پلتفرم‌های مختلف، بپردازیم.

apple-watch-vs-moto-360-hands-on-7

پیش از آغاز به این مساله باید اشاره کرد نوع تلفنی که در اختیار داشته یا قصد خرید آن را دارید، نوع ساعت هوشمند شما را مشخص خواهد کرد. اپل واچ نیاز به آیفون (۵ یا نسخه‌های بالاتر) و موتو ۳۶۰ نیاز به یک تلفن اندرویدی (مسخه ۴٫۳ به بالا) را دارند. همچنین توجه داشته باشید که با انتخاب هر ساعت، گزینه‌های متفاوتی نیز برای خرید وجود دارند. در این مقاله از مدل ۴۲ میلی‌متر Apple Watch Sport در رنگ خاکستری و نسخه‌ی نقره‌ای رنگ Moto 360 با بند فولادی نقره‌ای استفاده شده است.

apple-watch-vs-moto-360-hands-on-3

با در کنار هم قرار دادن این دو اسمارت‌واچ، اولین ویژگی قابل مشاهده اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر موتو ۳۶۰ است. درواقع اپل کوچک‌ترین ساعت هوشمند تا به حال معرفی شده را ایجاد کرده است، این ساعت تقریبا دارای اندازه‌ ساعت Pebble Steel است، اما با تجهیزات بیشتری در درون خود. اطلاعات بیشتر بخش ابعاد چنین است: موتو ۳۶۰ به اندازه‌ی ۱۰ درصد بلندتر، ۲۸ درصد عریض‌تر و ۱۰ درصد نیز ضخیم‌تر از ساععت ۴۲ میلی‌متری اپل واچ می‌باشد.

apple-watch-vs-moto-360-hands-on-6

اندازه‌ی موتو ۳۶۰ مزیتی را به این ساعت بخشیده است: نمایشگر بزرگ. صفحه‌نمایش تقریبا گرد موتو حدودا ۶۹ درصد بزرگ‌تر از نمایشگر اپل واچ می‌باشد. اما اپل واچ دارای رزولوشن بهتری در نمایشگر خود است. نمایشگر این دستگاه به وضوح شفاف‌تر می‌باشد (با تراکم پیکسل ۳۰۲ در برابر ۲۰۵ پیکسل در اینچ). اپل واچ همچنین دارای کنتراست بهتر و رنگ‌های غنی‌تر نیز در صفحه‌نمایش کوچک‌تر خود است. اما اندازه‌ی نمایشگر موتو به همراه قاب‌های باریک، به این دستگاه نیز کیفیت خوبی بخشیده است.

apple-watch-vs-moto-360-hands-on-5

نرم‌افزار هر دو ساعت، نوتیفیکیش‌های اساسی و دسترسی سریع به توابع مهم اسمارت‌فون‌ها را برایتان فراهم خواهد کرد. اندروید ویر گوگل رویکرد ساده‌تری را در پیش گرفته است. سیستم‌عامل اپل واچ دارای تمرکز پیچیده‌تر و منحنی یادگیری کمی سخت‌تر است.

در حال حاضر Watch OS برنامه محورتر از Android Wear می‌باشد. ویر دارای مجموعه برنامه‌های متناسب و کافی است، اما با وجود گذشت تقریبا یک سال از عمر آن، اپل واچ جدید در بخش برنامه‌های جانبی بر این پلتفرم غلبه کرده است. با این حال در آپدیت اندروید ویر که در آینده نزدیک ارائه می‌شود، سعی شده که این بخش تقویت شود و به کاربران امکان دسترسی ساده‌تر به کتابخانه‌های برنامه‌ها داده شود.

apple-watch-vs-moto-360-hands-on-9

مجموعه اپلیکیشن‌های اپل نیز کامل نیست. برای بارگذاری برنامه‌ی اپل واچ دست کم به پنج ثانیه زمان نیاز است. در دنیای دستگاه‌های موبایل فوق سریع امروز، این زمان چشمگیر می‌باشد و قطعا برای کمپانی اپل نمود خوبی ندارد.

هشدار نوتیفیکیشن‌ها در این دو ساعت به دو شیوه‌ی کاملا متفاوت صورت می‌گیرد. موتو ۳۶۰ در مچ دست کاربر کمی نوسان ایجاد کرده، درست مانند ارتعاش حس شده از ویبره‌ی اسمارت‌فون‌ها، درحالیکه اپل از یک تکنولوژی پیشرفته‌تر (Taptic Engine) استفاده می‌کند که شبیه به آن است ساعت در حال ضربه زدن به مچ دست شماست.

apple-watch-vs-moto-360-hands-on-4

عمر باتری، از مزایای ساعت اپل به شمار می‌رود اما نه با یک حاشیه‌‌ی اختلاف زیاد. با کاربرد متوسط، می‌توان یک روز کامل را از باتری اپل واچ استفاده کرد به طوری که حدود ۵۰ درصد از ظرفیت آن نیز باقی خواهد ماند. در موتو ۳۶۰، تقریبا ۴۰ درصد از ظرفیت باقی می‌ماند.

شما کدام اسمارت‌واچ را می‌پسندید؟ Apple Watch دارای ظاهر اصلاح شده‌تر و نرم‌افزار کمی گسترده‌تر و همچنین قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های جانبی و ثانویه می‌باشد. اندازه جمع‌وجور این دستگاه نیز می‌تواند یک نقطه‌ی برتری به شمار رود، مگر آنکه طالب یک ساعت بزرگ باشید. اما اندروید ویر موتو ۳۶۰، یک سیستم‌عامل ابزارهای پوشیدنی بسیار خوب می‌باشد و رویکرد مبتنی بر Google Now آن نیز درست همان چیزی‌ست که از یک اسمارت‌واچ انتظار می‌رود.

البته باید قیمت را نیز در انتخاب‌های خود دخیل بدانید که موتو ۳۶۰ برتری فوق‌العاده‌ای در این بخش دارد. قیمت این ساعت هوشمند از ۲۵۰ دلار آغاز شده و نسخه‌ی بند فولادی آن نیز ۳۰۰ دلار قیمت دارد. با در نظر گرفتن حتی ارزان‌ترین نسخه‌ی اپل واچ باید ۳۵۰ دلار بپردازید، و مدل بند فولادی آن با قیمت پایه‌ی ۹۵۰ دلار عرضه می‌شود.

apple-watch-vs-moto-360-hands-on-8

باید این نکته را هم در نظر بگیرید که نسل اول موتو ۳۶۰ شاید به زودی ارتقا یابد. شاید در اواحر همین ماه شاهد معرفی نسخه‌ی دومین نسل از این ساعت در کنفرانس Google I/O باشیم.

منبع : gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi