چهارشنبه، ۲۵ تیر ۹۳ - ۰۲:۵۲

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

بسیاری از کاربران دوربین های عکاسی دیجیتال، به ویژه کاربران نمونه های حرفه ای و گران قیمت همیشه این دغدغه را دارند که چگونه می توانند از دوربین خود در مقابل خطراتی نظیر سقوط، سرقت، رطوبت، ضربه و… محافظت کنند.چه راهکارهایی برای افزایش عمر دوربین، لنز و تجهیزات عکاسی وجود دارد؟کارشناسان در این زمینه راهکار و توصیه هایی به کاربران دوربین های عکاسی ارائه کرده اند که به کارگیری و توجه به آن به افزایش عمر این دستگاه های گران قیمت امروزی منجر می شود.راهکارهایی که در این بخش ما به آنها اشاره کرده ایم. اگر در این مورد کنجکاوید، این مطلب را بخوانید:

protect-camera-2

 شما چه کاربر یک دوربین خانگی کامپکت باشید، چه کاربر یک دوربین نیمه حرفه ای یا حرفه ای، باید برای محافظت از دوربین و لنزهای خود نکاتی را مد نظر قرار دهید که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

۱ از دوربین خود در مقابل آب محافظت کنید.

اگرچه طی سال های اخیر اخباری در رابطه با عرضه محصولات ضدآب به بازار عرضه شده است، اما در کل آب میانه خوبی با دوربین و در کل تجهیزات کامپیوتری و دیجیتالی ندارد.

به ویژه آب برای باتری ها و قسمت های الکترونیکی بسیار خطرناک است.

پس اگر دوربین شما برای عکاسی زیر آب طراحی نشده است و مانند دوربین های ورزشی گوپرو در محفظه ضد آب قرار ندارد، حتما در شرایط بارانی و مه غلیظ از پوشش های مخصوص استفاده کنید.

اگر بر اثر تصادف بیش از چند قطره آب وارد بدنه دوربین شد، بهتر است دوربین را باز کنید (اگر این امکان وجود دارد) و اجازه دهید قطرات به آهستگی و به طور کامل خارج شوند. همچنین بهتر است لنزها را در یک حوله بدون پرز بپیچید.

در چنین شرایطی به هیچ وجه دوربین را روشن نکنید و خیلی سریع دوربین را به نزدیک ترین تعمیر گاه دوربین ببرید.

کارشناسان توصیه می کنند عکاسان ورزشی و آنهایی که در محیط های پرخطر و طبیعت عکاسی می کنند از پوشش های ضدآب برای دوربین خود استفاده کنند.

این پوشش ها که با نام پوشش ضدآب معروف است، بسیار کارآمد هستند و با قرار دادن دوربین در آنها خیالتان راحت است. شما حتی می توانید با ابتکار یکی از این پوشش ها را با استفاده از کیسه های پلاستیکی ضخیم درست کنید.

۲ در هوای سرد یا شرجی دوربین را ناگهان از کیف یا کاور خارج نکنید.

در شرایط جوی که حتی عینک شما هنگام خارج یا داخل شدن به فضا بخار می کند، احتمال به خطر افتادن دوربین نیز وجود دارد. در این مواقع دوربین را یکباره از کیف خارج نکنید و اجازه بدهید به تدریج با دمای هوا مطابقت پیدا کند.

۳ از دوربین خود در مقابل گرد و غبار محافظت کنید.

گردوغبار همه جا وجود دارد و به راحتی روی دوربین و درون بدنه آن نفوذ می کند.

تا زمانی که این گرد و غبار ها خارج از دوربین هستند، مانعی ایجاد نمی کنند (البته به غیر از روی لنز) اما زمانی که این غبار وارد محفظه دوربین می شود ممکن است به آیینه صدمه بزند و جریان های الکتریکی و سنسورهای دیجیتالی را دچار مشکل کند.

بهترین راه برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دوربین دوری کردن از مکان هایی است که این احتمال را زیاد می کند یا بهتر است بگوییم در مکان هایی چون ساحل، صحرا، زمین های اسب سواری و پیست های موتور سواری از دوربین خود مراقبت بیشتری کنید و تا جای ممکن دوربین را از کیف مخصوص خود خارج نکنید.

۴ دوربین خود را تکان ندهید.

تکان های شدید، ضربه و سقوط از اتفاقات ناخوشایندی است که سلامت دوربین عکاسی را تهدید می کند. پس حواس تان باشد که دوربین را روی صندلی ماشین، کاناپه، میز و… پرتاب نکنید. حتی اگر در کاور و کیف مخصوص قرار دارد.

protect-camera-3

همچنین مواظب سقوط دوربین باشید.

می توان گفت هیچ اتفاقی به اندازه افتادن دوربین قلب یک عکاس را به درد نمی آورد. به غیر از چند دوربین SLR قدیمی که بدنه هایی از فلز داشتند اکنون هیچ دوربینی بعد از افتادن شدید جان سالم به در نمی برد.

پس حواس تان را جمع کنید و مواظب دوربین ارزشمند خود باشید تا در صورت سقوط، ضربه یا تکان های شدید آسیب نبیند.

بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق ها مراقبت زیاد است.بهتر است هر از چند گاهی از محکم بودن بند دوربین و اتصال کامل آن به بدنه مطمئن شوید. کنترل کردن دوباره زیپ کیف دوربین را به صورت عادت تکرار کنید. دوربین را بدون بند در دست نگیرید حتی برای یک عکس.

همچنین هیچ گاه دوربین را روی سکوهای غیرقابل اعتماد نگذارید و همیشه از اتصال کامل دوربین روی سه پایه مطئن شوید.

۵ از دوربین در مقابل سرما محافظت کنید.

هر چند اگر دوربین خود را در وضعیت های خاص جوی مثل باران، برف و مه غلیظ قرار ندهید امکان صدمه به دوربین را کاهش می دهید. اما شانس داشتن چند عکس خوب را هم از دست خواهید داد.

پس می توانید در هوای سرد سعی کنید دوربین را تا حد امکان گرم نگه دارید تا هم از مناظر برفی عکاسی کنید و هم سلامت دوربین خود را تضمین کنید. حتی قرار دادن دستگاه دوربین زیر ژاکت یا کاپشن نیز ممکن است از سرما و انقباض بیشتر آن جلوگیری کند. درصورتی که بدنه در هوای بسیار سرد دچار یخ زدگی شد، ابتدا باتری ها و کارت حافظه را خارج کنید و تا زمان آب شدن و خشک شدن کامل اجزا، دوربین را روشن نکنید.

۶ دوربین را از گرما دور کنید.

هرگز دوربین را در مقابل تابش اشعه خورشید رها نکنید .بهتر است در این شرایط یک حوله یا پارچه روی دستگاه دوربین قرار دهید. به یاد داشته باشید که از پارچه های تیره رنگ استفاده نکنید، چراکه رنگ های تیره نور و گرمای بیشتری را جذب می کنند.

۷ برای حمل دوربین و تجهیزات آن از کیف مناسب و باکیفیت استفاده کنید.

یکی از کارهایی که دوربین را طی مسافرت و در زمان تغییر جوی و… محافظت می کند کیف های باکیفیت و مخصوص دوربین است.

این کیف ها که اکثرا ضد آب هستند با مارک های گوناگون در بازار موجودند. فراموش نکنید که سرمایه گذاری برای داشتن یک کیف خوب به پایین آوردن آسیب های احتمالی می ارزد؛ چراکه این کیف ها نه تنها از دوربین که از تمام وسایل جانبی نیز محافظت می کنند.

۸ لنزهای خود را تمیز نگه دارید.

سعی کنید لنزهای خود را پس از استفاده کاملا تمیز کنید و برای تمیز کردن آنها از پارچه های بدون پرز یا ابزار مخصوص تمیزکردن لنز استفاده کنید. هرگز برای تمیز کردن لنز از محلول و تجهیزاتی که تاکنون آنها را امتحان نکرده یا به آنها اعتماد ندارید استفاده نکنید.

۹ استفاده از فیلتر UVرا فراموش نکنید.

بعد از خرید یک لنز حتما به فکر یک فیلتر UV باشید و در نظر بگیرید که این فیلتر ها به مراتب ارزان تر از خرید یک لنز خواهد بود.

علاوه بر این، وجود فیلترها، شرایط را برای عکاسی حرفه ای تر و زیباتر مهیا می کنند.

۱۰ – به عدسی دوربین فشار نیاورید.

هنگام تمیز کردن عدسی نباید بیش از حد به آنها فشار آورد؛ زیرا ذره بین های تشکیل دهنده عدسی دارای روکش بسیار ظریف و حساس ضدهاله ای هستند و زود صدمه می خورند به همین دلیل نباید از دستمال های زبر حتی معمولی برای پاک کردن آنها استفاده کرد.

غبار و پرز موجود در این نوع بافت ها خط و خراش هایی روی عدسی ایجاد می کند که برای همیشه باقی می ماند. برای پاک کردن آنها می توان از کاغذهای سیلیکونی نازک که برای تمیز کردن شیشه های عینــک به کار می روند استفاده کرد. این کاغـــذها به دلیل بافت نرمی که دارند هیچ خراشی روی پوشش عدسی ایجــاد نمی کنند. انواع مشابهی از این کاغذها را می توانیــد از مغازه های فــروش وسایل عــکاسی تهیه کنید.

اگر بر سطح جلو یا عقب عدسی بی اختیار اثر انگشت شما باقی ماند از یکی از همین کاغذهای عدسی پاک کن استفاده کنید.

روی سطح عدسی نفس خود را بدمید تا مرطوب شود سپس به طور ملایم روی عدسی بمالید.

در غیر این صورت از مایع مخصوص برای پاک کرن عدسی استفاده کنید سپس کاغذ مزبور را روی آن بمالید ولی در هر حال اگر از همان مکنده برس دار استفاده کنید کافی است و حتما روی لنز، فیلتر ماورای بنفش یا اسکای لایت ببندید.

۱۱ سطح بیرونی دوربین را تمیز کنید.

برای این کار ساده می توانید از یک تکه جیر معمولی یا چرم نازک استفاده کنید. برای تمیز کردن قسمت هایی که با جیر و چرم امکان تمیز کردن آنها وجود ندارد از برس هــای قلمی بسیار نرم یا گوش پاک کن پنبه ای استفاده کنید، ولی هرگز قسمت رویی عدسی و چشمی منظره یاب را نسایید.

همچنین هرگز از الکل یا مایع های تمیزکننده استفاده نکنید به دلیل آنکه قسمت های پلاستیکی دوربین صدمه خواهند دید.

برای پاک کردن شیشه خارجی منظره یاب (عدسی چشمی) دوربین های غیررفلکس می توان از یک مکنده (پوآر) برس دار استفاده کرد.

اگر شیشه عدسی چشمی زیاد کثیف باشد با دمنده به آن بدمید و بعد با پارچه ای که پرز ندهد آن را تمیز کنید. از گوش پاک کن می توانید برای تمیز کردن استفاده کنید؛ زیرا خراش های روی عدسی هر چند جزئی باشند و روی عکس تاثیر نگذارند، اما از نظر رویت تصویر به خصوص زمانی که رو به نور باشید باعث آزار چشمانتان خواهد شد. (به خاطر شکست نور)

۱۲ اجزای داخل دوربین را تمیز کنید.

این کار باید با دقت فراوان و فقط در مواقع ضروری انجام گیرد. اجزای رفلکس بسیار حساس و ظریف هستند؛ آینه های متحرک و پرده های دریچه نورگیر صفحه وضوح و … خیلی زود صدمه می خورند به همین خاطر باید با احتیاط از نفس مان برای تمیز کردن آنها استفاده کرد.

پرده دریچه نورگیر نیز با کوچک ترین فشار خراب می شود چون بسیار نازک و ظریف است. پس اصلا نباید آن را لمس کرد. اگر روی صفحه وضوح یا پوشش نقره ای سطح آینه ها غبار یا مویی دیدید از وارد آوردن فشار برای زدودن آن اجتناب کنید؛ زیرا این سطح به سهولت خراش برمی دارد و بهتر است به آنها دست نزنید. با دیدن گرد و غبار با دمنده برس دار بسیار نرم آن را تمیز کنید. استفاده از هر نوع مایعی« اکیدا ممنوع» است. در حین تمیز کردن دوربین، گرد و غبار می تواند به آینه و هم صفحه وضوح منتقل شود. بهتر است هنگام تمیز کردن دوربین آینه را جمع کنید. برای بسته شدن آینه در دوربین های فاقد مکانیزم (T)، سرعت روی B تنظیم شده و باید دکمه عکاسی را به صورت فشرده نگه داشت. برای اینکه کار آسان تر انجام شود از دکلانشور قفل دار استفاده کنید.

در قسمت داخلی دوربین پاک کردن غلتک های پرده شاتر البته هر چند وقت یک بار، کار بسیار مفیدی است؛ زیرا اگر خرده فیلم در این ناحیه برجامانده باشد در عکس دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi