چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۹:۱۷

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

شرکت فورد اعلام کرده است قصد دارد به کمک شرکت اینتل فناوری‌هایی مثل تشخیص چهره و تشخیص حرکات بدن را وارد دنیای خودروها کند.این دو شرکت قصد دارند در یک طرح پژوهشی که «تصویربرداری همراه داخلی» (Project Mobii) نام دارد از ابزارها و نرم‌افزارهایی مثل دوربین داخلی، تشخیص چهره و تحلیل‌گرهای داده در خودروها استفاده کنند.این طرح در حال حاضر در مرحله آزمایشی است، اما پژوهشگران دو شرکت می‌کوشند تجربه افراد از رابط کاربری این فناوری‌ها در داخل خوروها را بی‌واسطه‌تر و تعاملی‌تر کنند.بر اساس این گزارش، یکی از کاربردهای این فناوری‌ها تقویت تمهیدات امنیتی و کمک به احراز هویت رانندگان است. سازوکار این فناوری‌ها بدین طریق است که وقتی راننده وارد خودرو می‌شود دوربینی که روبروی او نصب شده است از او عکس می‌گیرد.

فناوری تشخیص چهره در خودروها

اگر نرم‌افزار تشخیص چهره بتواند راننده را شناسایی کند، داده‌های شخصی او مثل تماس‌ها و یا موسیقی‌های مورد علاقه‌اش با خودرو همگام می‌شود. اگر این نرم‌افزار قادر به شناسایی چهره راننده نباشد، تصویر او را برای مالک اولیه خودرو ارسال می‌کند و مالک خودرو نیز از طریق گوشی هوشمند خود قادر خواهد بود دسترسی وی به خودرو را محدود کند و یا به او اجازه دهد از آن استفاده کند.این سیستم‌ها همچنین قادر خواهند بود حرکات و فرمان‌های صوتی افراد را شناسایی کنند. مثلاً رانندگان می‌توانند با فرمان‌های صوتی نسبت به تنظیم دما، باز کردن پنجره آفتابی (سان روف) و کارهایی از این دست اقدام کنند.

شرکت اینتل هم‌اکنون مردم‌شناسان و مهندسان خود را مأمور کرده است تا با برای طراحی یک نرم‌افزار تشخیص چهره ویژه و یک سیستم پردازشی ادراکی با شرکت فورد همکاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi