چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۶:۵۴

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

Spyware به یک سری از نرم افزارهای مزاحم و دردسرساز گفته می شود که بخشی از کنترل کامپیوتر را بدون رضایت کاربر بدست می گیرد و گاه اطلاعات شما را می دزدند.

spyware-617x416

Spyware نرم افزاری که فقط اطلاعات شما را بدزدد، نیست بلکه آزار و اذیت هایی هم دارد که در ویروسها وکرمهای قدیمی تر وجود نداشت. مثلاً هنگامی که در حال کار با کامپیوتر خود هستیدناگهان به ناخواسته یک لوگوی تبلیغاتی در برابر شما ظاهر می شود. این نوع خاصی ازSpyware هاست که با نامadware شناخته میشوند.

موضوع دیگری که باید در موردSpyware ها بدانید این است که بعضی افراد کرمها و ویروسها را برای سرگرمی تولید می کنند ولیSpyware ها معمولاً برای منافع مالی نوشته میشوند. و معمولاً قربانی را با وعده هایی مانند شما مقدار زیادی پول برنده شده اید وغیره به دام می اندازند یا حتی پیغام می دهند که سیستم شما نا ایمن است و هم اکنون به ویروس آلوده شده است و از شما می خواهد روی یک آیکون کلیک کنید تا مشکل سیستم شما را حل کند ولی مشکل دقیقا از همینجا شروع می شود.

در سالهای اخیر حمله کنندگان کامپیوتری تمرکز خودرا از سرگرمی به پول در آوردن با هزینه افراد دیگر قرار داده اند. Spyware ها یکی از قابل توجه ترین تهدیدهای کامپیوتری هستند. بله گفتیم قابل توجه، چون آنها اغلب طوری طراحی شده اند که یامقابله با آنها و یا پیدا کردن آنها سخت است. Spyware به صورت صفحه بانکی گشوده می شود تااطلاعات بانکی شما را بدزدد. همانطور که داد و ستد اینترنتی بیشتر می شود سوءاستفاده از آنها هم بیشتر می شود.

Spyware چگونه کار می کند؟

دنیایSpyware ها بسیار گسترده است و مکانیزم عملکردآن هم بسیار گسترده است. در اینجا چند نوع از آنها را که در اینترنت بیشتر مشاهده شده اند، ذکر می کنیم:

ـــ حمله به مرورگرها (هک اینترنت اکسپلورر، کنترلActive X و …)

ـــBot ها وrootkit ها (که به دیگران اجازه می دهند سیستم شما را از راه دور کنترل کنند.)

ـــKeylogger ها (هر بار که رمز عبوری را وارد میکنید آنرا ذخیره می کنند یا اطلاعات حساس شما را به سرقت می برند.)

ـــ مجموعه نرم افزارهای مزاحم (مزاحمت های گوناگونی که در حین کار با کامپیوتر برایتان ایجاد می کنند.)

ـــAdware ها (در مرورگر یا صفحه نمایش شما اجرا می شوند تا تبلیغاتی را به اجباربرایتان نمایش دهند.)

Spyware ها را می توانیدبوسیله نرم افزارهای از بین برنده مجانی شناسایی کنید ولی معمولاً برای از بین بردن آن باید پول بپردازید یا به عبارت دیگر آن نرم افزار را خریداری کنید. و جالب است بدانید بیشتر آنتی ویروسها نمیتوانند جلویSpyware ها رابگیرند. علت این است کهSpyware ویروس نیست. ویروس یک برنامه یا قسمتی از کداست که بدون اینکه متوجه شوید واردکامپیوتر شما می شود و بر خلاف خواسته شما عمل می کند. ولیSpyware زمانی وارد کامپیوتر شما می شود که روی اجازه نامه آن با عنوانI Agree کلیک کنید. بنابراینSpyware ها با علم و اجازه شما وارد کامپیوتر شما می شوند و بنابراین یک ویروس نیستند. بنابراین مراقب باشید تا روی هر لینک یا آیکون مشکوکی کلیک نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi