دوشنبه، ۲۶ خرداد ۹۳ - ۰۸:۴۰

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: اقتصاد مقاومتی با کمک اقتصاد دانش بنیان عملی و اجرایی می شود.به گزارش سرویس فناوری ایسنا دکتر سورنا ستاری در ادامه سلسله سفرهای استانی خود، در سفر به استان مازندران، از پژوهشکده فناوری نانو، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، پارک علم و فناوری استان، دانشکده کشاورزی ساری و دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران بازدید و با نخبگان، استاندار، روسای دانشگاه ها، اساتید و مسوولان علمی این استان گفت وگو کرد. وی در بخشی از این بازدید و در جمع نخبگان و اساتید دانشگاه استان عنوان کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی مهم ترین موضوع، اقتصاد دانش بنیان است که در حال حاضر مهم ترین اولویت کاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز هست. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: یکی از ارکان اقتصاد دانش بنیان، تشکیل شرکت های دانش بنیان یا نهادهای واسط تجاری سازی است که به وسیله آنها بتوانیم اقتصاد دانش بنیان را در کشور نهادینه کنیم.

url

 به گفته دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، در اقتصاد نفتی یا خام فروشی، یعنی اقتصادی که پایه آن فروش ذخایر زیرزمینی است نمی توانیم برای فارغ التحصیلان اشتغالزایی کنیم به همین دلیل ما در دانشگاهها و صنعت نیاز به تفکرات و فرهنگ جدید داریم.

اهمیت قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان

وی یادآور شد: ما در کشور قانونی داریم به نام قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان که مدرن ترین قانون موجود در کشور است. این قانون در سال ۸۹ تصویب شده، اما تا این دولت اجرایی نشده بودستاری با اشاره به اینکه این قانون بسیار کوتاه و مختصر است، گفت: این قانون ۱۲ بندی در کشور می تواند بسیار موثر باشد و در صورت اجرای درست آن، نقش بسزایی در رشد و شکوفایی کشور خواهد داشتوی دلیل اجرایی نشدن این قانون در کشور را نو بودن و نبود عزم لازم عنوان کرد و گفت: تمام تلاش ما در این دولت اجرای کامل و بدون نقص این قانون در کشور است. روح حاکم بر این قانون این است که یک نفر فارغ التحصیل یا هرکسی که دارای ایده ای است و نمی خواهد کارمند دولت باشد باید مورد حمایت قرار گیرد و به کمک تسهیلات دولتی برایش شغل موثر ایجاد شود.معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تسهیلات ارائه شده به افرادی که شرکت دانش بنیان تاسیس می کنند، گفت: معافیت ۱۵ ساله از مالیات، معافیت های گمرکی و استفاده از تسهیلات مختلف صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر حمایت های قانونی، تسهیلاتی است که این افراد می توانند از آنها استفاده کنند.به گفته دکتر ستاری؛ هنوز فاصله کشور با رسیدن به اصل و اجرای این قانون زیاد است ولی معاونت علمی و فناوری در مدت کوتاه آغاز به کار دولت جدید تلاش کرده است این قانون را در کشور به صورت کامل اجرایی کندوی افزود: امیدواریم با اجرای درست و کامل این قانون بتوانیم تحول عظیمی در حوزه اشتغال و علم و فناوری کشور ایجاد کنیم.

امکان سنجی طرح های دانش بنیان

رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور خاطرنشان کرد: با توجه به امکان سنجی طرح ها، برای شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی در نظر گرفته می شود که یکی از این تسهیلات لیزینگ ۱۲ درصدی برای خرید محصولات شرکتهای دانش بنیان است یعنی اگر کسی محصولات تولیدی این شرکت ها را خریداری کند می تواند از این وام بهره مند شود.دکتر ستاری با اشاره به این که یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال جاری، بازاریابی برای شرکت های دانش بنیان است، گفت: این موضوع را بسیار مجدانه پیگیری می کنیم و به دنبال اجرایی شدن آن هستیم.

نیاز به همراهی کل بازار

معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: برای توسعه فناوری در کشور، نیاز به همراهی همه دستگاه ها و کل بازار داریم؛ بازارهایی از قبیل نفت، کشاورزی صنعت و غیره. به طور مثال بازار کشاورزی که استان مازندران استعداد زیادی در آن دارد بازار فوق العاده تحریک کننده ای در تمام حوزه های بذر و نهاده های کشاورزی و کود برای شرکت های خصوصی است.دکتر ستاری تصریح کرد: اکنون در این استان طرح تحقیقاتی برای کودهای بیولوژیک وجود دارد که این طرح بازار خوبی خواهد داشت و اگر مناسب و به جا در استان پیگیری شود سرمایه خوبی برای پژوهشگران به وجود می آورد.وی با اشاره به اینکه باید دانشگاه های استان مازندران هم به همین سمت پیش بروند، گفت: ما از دانشگاه ها انتظار داریم، فقط عرضه کننده دانشجو نباشند بلکه باید به اشتغال آنها فکر کنند. در واقع دانشگاه ها نیز مرکز نوآوری و اشتغال باشند.

 انتقاد از یک تفکر اشتباه

 دکتر ستاری با انتقاد از یک تفکر اشتباه مبنی بر تولید تکنولوژی توسط پژوهشگران، در کشور، گفت: ما یک تفکر غلط در بخش پژوهش داریم و آن این است که اگر ما به پژوهشگر پول بدهیم، تکنولوژی تولید می کند در حالی که این تصور اشتباه است زیرا پژوهشگر وظیفه اش پژوهش است نه تجاری سازی.به گفته دکتر ستاری، اگر حلقه های واسط در دانشگاه ها تقویت نشود، امکان تجاری سازی فناوری های تولیدی وجود نخواهد داشت.وی افزود: مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری باید فعال شوند زیرا هر کدام از اینها در نظام فناوری نقش مهمی دارند نمی توانیم آنها را نادیده بگیریم.

 دکتر ستاری با انتقاد از عدم استفاده از توان و استعداد دانشگاهیان، گفت: استان مازندران تعداد فارغ التحصیل دانشگاهی زیادی دارد اما با وجود آنها این همه مشکل زیست محیطی و کشاورزی نیز دارد که همین موضوع نشان دهنده بی توجهی به فارغ التحصیلان و دانشجویان برای مشارکت در موضوعات اصلی استان است.

 وی افزود: مشکلات زیست محیطی مانند پسماند و زباله می تواند تبدیل به یک تجارت خوب در استان شود در صورتی که صورت مساله را خوب تعریف کنیم و حل آن را به دست بخش خصوصی و متخصص این حوزه بدهیم.

لزوم تعریف درست از اقتصاد محیط زیست

دکتر ستاری با تاکید بر اینکه دولت نمی تواند معضلات محیط زیست را برطرف کند، گفت: همه کارها که از دولت برنمی آید ما باید اقتصاد محیط زیست را درست تعریف کنیم تا بخش خصوصی بتواند این کار را انجام دهد، به طور مثال در بحث پسماندها و آلایندگی ها زیست محیطی بدون کمک بخش خصوصی کاری پیش نخواهد رفت.وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی نیز همین دانشجویان و فارغ التحصیلان هستند، که باید به آنها بها دهیم و حل مشکلات را به دست آنها بسپریم. در نتیجه امسال قبل از هر چیز، باید آنها را در این زمینه توانمند کنیم.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: مشکلات استان را به ما منعکس کنید تا ما تمام تلاش خود را برای حل آنها انجام دهیم.

یک معاونت فراجناحی و فرادستگاهی

وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری، یک معاونت فرادستگاهی است، خطاب به نخبگان و پژوهشگران استان مازندران گفت: ما می توانیم با رایزنی ها و هماهنگی هایی که با دستگاه های مختلف داریم مشکلات شما را حل کرده و امکانات را در اختیار شما قرار دهیم.

دکتر ستاری افزود: گرچه در چند سال گذشته به اشتباه در وظایف وزارت علوم دخالت کرده ایم که اصلا کار ما نیست زیرا نقش معاونت فرادستگاهی است و کار ما باید در دو بخش علومی که در مرز دانش هستند و نیز بخش تجاری سازی باشد.

 وی از مسوولان استانی خواست که از فضاهای ایجادشده توسط معاونت استفاده کرده و به این اشتغال و فضای اشتغال استان را متحول کنند.رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین خطاب به اساتید دانشگاه گفت: ما در دانشگاه های خود چه چیزی به دانشجویان یاد می دهیم؟ آیا آنها را مناسب نیاز کشور آموزش می دهیم؟ آیا آنها را به گونه ای آموزش داده یم که خودشان فردا بتوانند شرکت تاسیس کرده و روی پاهای خودشان بایستند و بتوانند محصول خودشان را تولید کرده و به فروش برسانند؟

 معاون علمی و فناوری رییس جمهور با ابراز تاسف از اینکه بهترین روزهای جوانان را از آنها گرفته ایم، گفت: متاسفانه در این دوران طلایی زندگی آنها، آموزش خوب و مناسبی به آنها ارائه نکرده آنها را آماده ورود به جامعه نکرده ایم.

روش ها باید تغییر کند

دکتر ستاری، افزود: در راستای اقتصاد دانش بنیان اتفاقات زیادی باید در کشور بیفتد، خیلی از روش ها در دولت و دانشگاه ها باید تغییر کند، در نوع نگرش و در نظام بودجه و بانک هم باید تغییرات اساسی داشته باشیم.وی تصریح کرد: امروز شرکت های بزرگ و اول دنیا مایکروسافت، گوگل و فیس بوک هستند که اگر ارزشیابی آنها را به دست بانکهای ایرانی بدهیم به آنها نمره خوبی نمی دهند زیرا در نظام بانکی ما ارزش افزوده و دانش فنی معنایی نداشته و با مفاهیم آنها بیگانه اند.وی با انتقاد از عدم ارتباط اساتید و صنعت در کشور، گفت: امروز در دنیا کجا سراغ دارید که استادی ۴ تا ۵ دانشجوی فوق لیسانس و دکتری داشته باشد و یک قرارداد با صنعت نداشته باشد؟ چنین چیزی در دنیا وجود ندارد اما این نگاه هنوز در ایران نهادینه نشده و مخالفت هایی نیز با این کار می شود.رییس بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: این نقایص باید در کشور رفع شده و نگاه اشتباهی که برخی به اساتید وارد شده به بحث تجاری سازی وجود دارد از بین برود.

مشکل فناوری وارداتی

 دکتر ستاری با اشاره به معیوب بودن ساز و کار اقتصاد کشور گفت: در کشوری که اقتصاد مبتنی بر فروش نفت دارد تکنولوژی هم وارداتی می شود زیرا در چنین سیستمی مسوولان نیازی به تولید تکنولوژی نمی بینند و با پول تکنولوژی می خرند و وارد می کنند. به گفته وی، در چنین نگاهی دکتر و مهندس نیز نیاز کشور محسوب نمی شود و به همین دلیل جایگاهی برای جذب و اشتغال آنها در نظر گرفته نخواهد شد. وی اظهار کرد: اگر اساتید دانشگاهی ما با صنعت گره بخورند باید به آنها افتخار کنیم نه اینکه آنها را تحقیر و از دایره علم و فرهنگ بیرون کنیم. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این نکته که تغییر نگاه به چنین اساتیدی در دانشگاه ها ضروری است، تصریح کرد: این اتفاق فرهنگی باید در کشور بیفتد و برای همین ما تصویب کردیم که هر شرکت دانش بنیان دانشگاهی که فروش محصول داشت ۵ درصد از سهم فروش خود را به دانشگاه اختصاص دهد.اجرای منویات مقام معظم رهبری و دستورات رییس جمهور  وی با بیان اینکه مهم ترین هدف ما باید اجرای منویات مقام معظم رهبری در باب اقتصاد مقاومتی و دستورات رییس جمهور در همین عرصه باشد افزود: دانشگاه ها باید بدانند که قسمتی از درآمد خود را از محل فروش محصول فناورانه خود تامین کنند.

 رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه ابراز کرد: اینجا کشور ما و دانشجویان و فارغ التحصیلان نیز فرزندان ما هستند، بنابراین باید آنها را حمایت کنیم. حمایت کردن از آنها، تربیت و تجهیز کردن آنها با امکانات مورد نیاز است. وی با اشاره به پتانسیل علمی موجود در استان گفت: در حوزه کشاورزی و گیاهان دارویی پتانسیل بزرگی در استان داریم که اگر نگاه هوشمندانه و درستی به این حوزه شود درآمد زیادی برای استان خواهد داشت. دکتر ستاری از مسوولین استانی خواست؛ نخبگان مازندران را با ارائه تسهیلات و امکانات حفظ کرده و مانع خروج آنها از استان و کشور شوند. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره ثبت پتنت های خارجی گفت: متاسفانه یکی از ضعف های کشور هم همین بحث پتنت است که باید فکری برای این مشکل بکنیم. تعداد پتنت های ثبت شده در خارج از کشور ما بسیار کم است و در این زمینه کل هزینه ثبت پتنت را به افراد می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi