دوشنبه، ۲۶ خرداد ۹۳ - ۰۸:۰۹

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

وزیر ارتباطات ایران دیروز در مراسم افتتاح رومینگ ملی علاوه بر وعده ارایه نسل سوم و چهارم ارتباطات به ایرانسل و همراه اول از شهریور ماه، اولین مجوز رادیو ترانک را نیز اعطا کرد. از نام رادیو ترانک می‌توان به این پی برد که بر روی امواج رادیویی کار می‌کند اما رادیو ترانک چیست؟در این مراسم از رادیو ترانک به عنوان اپراتور سراسری بی‌سیم یاد شد. رادیو ترانک مشابه سیستم‌های تلفن بی‌سیم راه دور است که در آن کاربران می توانند از یک فرکانس و یا کانال به صورت  مشترک استفاده کنند.

tranked-radio

واژه رادیو ترانک در ترجمه لفظی به صورت امواج رادیویی اختصاصی معنی می شود. تفاوت شبکه‌های GSM (تلفن همراه) با رادیو ترانک‌ها این است که شبکه‌های تلفن همراه برای افراد معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد و عموم کاربران را مد نظر دارد اما رادیو ترانک مربوط به بخش‌های خاصی نظیر ادارات پلیس، آتش‌نشانی و… است.
امنیت شبکه‌های ترانک نسبت به شبکه‌های موبایل بسیار بالا و هزینه ایجاد تاسیسات آن‌ها بسیار پایین‌تر است.
اگرچه گفتیم که این شبکه‌های ترانک برای موسسات اداری است اما امکان استفاده کاربران عادی نیز از آن وجود دارد. همانند شبکه GSM برای تماس با فرد مورد نظر باید شماره گیری انجام شود.
در سیستم رادیو ترانک سرعت ارسال داده کم، پوشش وسیع، خطای بیت متوسط و هزینه تجهیزات بسیار پایین است.مجوز رادیو ترانک در ایران به مدت هفت سال توسط وزیر ارتباطات اعطا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi