جمعه، ۱۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۴۳

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

Google-Earth-Android

کمتر کسی است که تا بحال یکی از خدمات کمپانی گوگل را تجربه نکرده باشد؟ گوگل کروم ، گوگل مپ ، گوگل ارث، گوگل پلاس ، Google Partners و….

شاید از خود پرسیده باشید که گوگل به چه معنی است؟گوگول، خود واحد شمارشی است که به عدد یک با ۱۰۰ عدد صفر در مقابلش اشاره می‌کند. در سراسر دنیا هیچ «گوگولی» از هیچ پدیده‌ای وجود ندارد. نه ستاره، نه ذرات گرد و غبار و نه حتی اتم. گوگول یک عدد بسیار بزرگ و دست‌نیافتی است. استفاده از واژهء گوگل، ماموریت انسان برای سازمان‌دهی اطلاعات بسیار زیاد و شاید بی‌کران جهان را به ذهن متبادر می‌کند و این‌که این اطلاعات برای همه قابل دسترسی و قابل استفاده باشد.

به معنی ساده تر گوگل قصد دارد کمپانی داشته باشد تعداد خدمات و محصولاتش به گوگول برسد؟؟

گوگل در اولین حرکت خود ،موتور جستجوی اینترنتی، خود را به جهان معرفی کرد.و پس از آن با تولیدات خود تبدیل به غول تکنولوژی شد.تا اینکه سرویس Google Earthخود را ارائه داد.Google Earth کار خود را با تصاویر ماهواره ای امریکای شمالی شروع کرد و اینک جای نیست که از نگاه گوگل پنهان باشد.این سرویس گوگل جهانیان شگفت زده را ترساند.سرویس Google Earth در سالهای ابتدای در اختیار سازمانهای جاسوسی قرار داشت ولی امروز به شکل رایگان در اختیار همه مردم قرار گرفته است و هر کس می تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

در گوگل ارث شما میتوانید نام کشور،شهر و یا کد پستی مکان دلخواه خود را در کادر جستجو وارد کنید تا احساس بودن در آنجا در شما تداعی شود.شما میتوانید به شهر قبلی خود بازگردید وتغییرات شهر را از نزدیک ببینید.با گوگل ارث شما در کسری از ثانیه هزاران کیلومتر را خواهید پیمود آن هم بصورت رایگان؟!؟

زمانی حق اشتراک گوگل ارت که”keyhole” نامیده می شد ۹۰ دلار بود. وقتی گوگل keyhole را خریداری کرد چیزی حدود یک تریلیون بایت سوابق اطلاعاتی نقشه برداری دیجیتال را به “ارت” برد و شروع به ایجاد نسخه های پایه ای نرم افزاری نمود که بتوانند بصورت رایگان دانلود شوند. و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.

برای بوجود آمدن گوگل ارث ، گوگل نقشه ها و دیگر اطلاعات نقشه برداری دیجیتالی را از منابعی چون TeleAtlas و EaetSat که هر دو از پدیدآورندگان تصاویر و نقشه های هوایی و ماهوارهای هستند بدست می آورد.

با توجه به اینکه این اطلاعات و داده ها از منابع مختلفی بدست می آیند، می توانند جهت تحلیل تفاوتها به راحتی مورد استفاده قرار گیرند.

تصاویری که شما در زمان استفاده از Google Earth مشاهده میکنید بر خلاف تصور بصورت آنلاین نیست و مربوط به ۲ تا ۳ سال است.البته گوگل اعلام کرده است قدمت این اطلاعات بیش از ۳ سال نیست و بطور متناوب به روز می شوند و همواره جدیدترین اطلاعات در دسترس هستند.

البته بعضی از مکان ها را نمی توان دید : ۱۰ مکان ممنوعه بر روی نقشه گوگل

 قسمتی که برای همکاری با Google Earth است همکاری این برنامه با موتور جستجوی گوگل است!

زمانی که شما اطلاعات شهری از جمله اطلاعات هتل ها، مکان های دیدنی،کافی شاپ ها، رستوران ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بیابید. شما می توانید با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها جزئی ترین اطلاعات در مورد هر کدام را از Google search engine دریافت کنید.بخش همکاری در این قسمت بدین گونه است که به شما اجازه داده می شود بوسیله کلیک کردن بر روی: “Add/Edit a Business Listing” اماکن تجارتی جدید و تغیرات را به نقشه اضافه کنید.
گوگل ارث امکان عکسبرداری از اینچ به اینچ مربع در جهان را با کامپیوتر برای تمام افراد مهیا کرده است به همین دلیل نگرانیهای مردم در مورد پیامدها و مشکلات احتمالی این پدیده بیشتر و بیشتر می گردد.
گوگل ارث در اولین مرحله استفاده از این پدیده استنباطی قدرتمند از چرا و چگونگی استفاده از آن را از کاربر کسب خواهد کرد.یک پاسخ معمولی در این میان از بین وحشت و لذت بردن از افزایش دسترسی هیبت مندانه به جهان است.
و دیگری اینکه، آنچه همیشه فوراً به ذهن می رسد انگیزه ی انسان برای دانستن موقعیت جغرافیائی خود بر روی کره ی زمین است “اوه! چه کار غیر معمول و جالبی” این جمله ای است که اکثر آنان که عاشق نظریه ی امکان دیدن کره ی زمین از کامپیوترهای شخصی خود هستند بر زبان می آورند ، در حالی که همین افراد دوست ندارند که بواسطه ی این گونه پدیده ها تحت نظارت دنیا باشند!! کسی می تواند از طریق گوگل ارت بر روی یک کمین گاه هدفی را دنبال کند. آیا سارقان هم می توانند از امکانات گوگل ارت در یک منطقه سودی بجویند؟در مورد نگرانیهایی که از جنبه ی “امنیت شخصی” مورد اهمیت قرار می گیرد دو نکته قابل ذکر است.

اول اینکه اطلاعات Google Earth قبلا هم به اشکال مختلف قابل دسترس بوده است ( پیش از این برخی ماهواره ها این تصاویر را با قیمت نسبتا بالایی می فروختند) و دوم اینکه سابقه ی تصاویر ماهواره ای و عکس های هوایی به سه سال قبل بر می گردند و هیچ کس قادر نیست که از طریق گوگل ارت به اطلاعات به روز دست یابد. اطلاعاتی با سه سال قدمت قطعی نیستند و حتی قابل استفاده برای توطئه سازی.
و دیگر، نگرانیهایی در باره ی خطر متمرکز سازی های گوگل ارت در زمینه ی امنیت ملی کشورهاست؛ مقامات عالی رتبه در بسیاری از کشورها از بابت جزئیات اطلاعات قابل دسترسی برای عموم در گوگل ارت اظهار نگرانی کرده اند. در راًس این کشورها استرالیا، انگلیس و ایالات متحده ی امریکا و اخیرا هند هستند. آنها می گویند عاقبت تروریست ها خواهند توانست “گرچه احتمالا” از اطلاعات و تجهیزات گوگل ارت و شبیه سازی کردن جزئیات جهان توسط ماهواره ها بهره برداری کنند.
بیشترین اعلام مخالفت با گوگل ارت از کره ی جنوبی است، کره جنوبی از جهت تکنیکی هنوز در حال جنگ با کره ی شمالیست و همچنین برای آنان این نگرانی وجود دارد که هم اکنون افراد بسیاری می توانند تاسیسات ارتش آنان را با کلیک بر روی یک تکمه و یک زوم جزئی نظاره گر باشند.
حرف صادقانه این است که اگر گوگل بتواند این اطلاعات را در دست داشته باشد قطعاً کره شمالی از قبل این اطلاعات را در دست داشته است. در هر صورت این برای آنها خیلی نمی ارزد که بخواهند با زوم کردن بر روی کره شمالی امکانات اتمی آنان را تحقیق نمایند. گوگل ارت برای بازی کودکان ابزار جاسوسی ساخته است.
شبیه سازها بوسیله گوگل ارت چیز جدیدی را پیشنهاد و ارائه نداده اند. در مجموع گوگل ارت این اطلاعات را از منابع دیگری کسب کرده است. ولی این نوع جمع آوری اطلاعات و این بسته اطلاعاتی یک تحول و انقلاب در نوع خود بشمار می آید. مخالفتها در برابر تحقیق در باره ی مکانهائی نظیر اهرام مصر یا کاخ سفید توسط ماهواره ها زمان زیادی بطول نخواهد انجامید.
تمام آن کاری که شما باید انجام دهید Download کردن گوگل ارت و داشتن چشمانی عقاب گونه برای مشاهده جهان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi