یکشنبه، ۲۰ بهمن ۹۲ - ۱۱:۴۱

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

hhc1146

در حال حاضر سنسورهای CMOS در بخش دوربین medium format و یا قطع متوسط از مباحث داغ به شمار می‌روند. درست در چند روز پیش مجموعه‌ی Hasselblad اعلام نمود که به تولید اولین دوربین قطع متوسط مجهز به سنسور CMOS در ماه مارس دست خواهد یافت. اکنون، مجموعه‌ی Phase One نیز به این میدان وارد شده و از اولین دوربین قطع متوسط به همراه بک دیجیتال با سنسور CMOS با نام IQ250 رونمایی نموده است، این دوربین در حال حاضر در دسترس می‌باشد.

دوربین Phase One IQ250 در هسته‌ی خود شامل یک سنسور ۵۰ مگاپیکسلی CMOS با اندازه‌ی ۳۳*۴۴ میلی‌متر است. این سنسور دارای رزولوشن ۸۲۸۰*۶۲۰۸ و اندازه‌ی پیکسل ۵٫۳*۵٫۳ میکرون می‌باشد، بدین معنی که این سنسور ۶۸ درصد بزرگ‌تر از DSLRهای فول فریم ۳۵ میلی‌متری است. با این حال، این ابعاد همچنان نسبت به سنسورهای مورد استفاده در سایر پشتی‌های IQ2 فاز وان کوچک‌تر بوده و از این رو منجر به تعبیه‌ی لنزهای ۱٫۳ در این دوربین شده است.

استفاه از سنسور CMOS به جای CCDاز نکات مهم به شمار می‌رود، زیرا این ویژگی موجب توانایی IQ250 جهت تقویت عملکرد در شرایط کم نور نسبت به هر یک از رقبای موجود می‌شود. محدوده‌ی ISO این دوربین بین ۱۰۰ تا ۶۴۰۰ متغیر بوده که وسیع‌ترین نرخ قابل استفاده در دوربین‌های دیجیتال قطع متوسط محسوب می‌شود و IQ250 باید در شرایط نوری موجود که دیگر دوربین‌های قطع متوسط دچار ضعف هستند، به خوبی عمل نماید.

Phase One IQ250 همچنین دارای محدوده‌ی دینامیکی قابل توجه ۱۴ گام می‌باشد که عکاسان را قادر به حفظ جزئیات در مناطق روشن و تیره می‌کند. زمان نوردهی در این دوربین مابین ۱/۱۰۰۰۰ثانیه تا ۶۰ دقیقه در دسترس می‌باشد، و قابلیت Live View نیز دستخوش اصلاحات زیادی شده است. در حالی که دوربین IQ250 خیلی شبیه به دوربین‌های DSLR و بدون آینه نیست، نرخ ضبط ۱٫۲ فریم بر ثانیه‌‌ی آن از دیگر ویژگی‌های جالب توجه‌ی یک دوربین قطع متوسط به شمار می‌رود.

به عنوان بخشی از خط تولید سیستم IQ2، این دوربین جدید دارای یک صفحه نمایش لمسی ۳٫۲ اینچ در قسمت پشت خود می‌باشد. همچنین وای-فای داخلی به منظور مشاهده‌ی از راه دور در کنار پورت USB 3.0 جهت اتصال به کامپیوتر قادر به اجرای Capture One در این دوربین تعبیه شده‌اند. IQ250 می‌تواند با انواع بدنه‌های دوربین قطع متوسط استفاده شود، اگرچه فاز وان بیشتر تمایل به اتصال این پشتی دوربین به +۶۴۵DF دارد.

Phase One IQ250 از هم‌اکنون در دسترس می‌باشد و به همراه نرم‌افزار Capture One با پردازش و ویرایش تصویر خام عرضه می‌شود. این مدل با قیمت ۳۴۹۹۰ دلار به بازارها ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi