جمعه، ۲۸ تیر ۹۲ - ۰۷:۴۱
تبلت‌های ویندوز 8

گروه آیسا

شرکت  پویاسازان

تبلت‌های ویندوز 8

تبلت‌های ویندوز ۸

در حال حاضر انتخاب و خرید یک تبلت ویندوز ۸ قدری دشوار شده و خریداران با این پرسش مواجه می‌شوند که آیا خریداری یک لپ‌تاپ هیبریدی یا یک تبلت بهتر انتخاب‌های ارزشمندتری نیستند؟ یا حتی ویندوز RT چطور است؟ در این مقاله به قلم «کلیف جوزف» تمامی پرسش‌های مرتبط با این موضوع پاسخ داده می‌شود .به تازگی بیل گیتس در اظهار نظری گفته بود میلیون‌ها نفری که اقدام به خریداری تبلت‌های اندرویدی و iOS می‌کنند قادر به تایپ یا ایجاد اسناد مورد نظر خود نیستند چرا که دسترسی به بسته نرم‌افزاری آفیس مایکروسافت ندارند. وی همچنین افزوده بود که ویندوز ۸ و کاربرانی که از ابزارهایی نظیر تبلت سرفیس مایکروسافت بهره می‌برند نیز از این قاعده مستثنی هستند، چرا که آن‌ها از قابلیت حمل و نقل ساده این دست تبلت‌ها بهره برده و از این گذشته به برنامه‌های ارزشمند رومیزی نیز دسترسی خواهند داشت؛ از جمله مهم‌ترین آن‌ها بسته نرم‌افزاری آفیس است.البته اینکه فردی ادعا کند تایپ کردن یا تولید محتوا در محیط آی‌پد یا تبلت‌های اندرویدی غیرممکن است، حرف نادرستی است. چرا که اپل بسته نرم‌افزاری iwork خود را برای تبلت آی‌پد دارد (که شامل برنامه‌های Pages ،Numbers و Keynote است) و این برنامه‌ها به خوبی با فایل‌های تولیدی در بسته آفیس سازگاری دارند. از سوی دیگر، می‌توان از برنامه‌های ثالث نظیر Quick Office نیز بهره برد که برای هر دو محیط اندروید و iOS قابل استفاده است و کاربر نه تنها قادر به مشاهده بلکه تولید فایل‌های سازگار با آفیس خواهد بود. تایپ کردن نیز مشکلی نیست چرا که تعداد زیادی صفحه کلید فیزیکی کابلی و بی‌سیم برای اغلب تبلت‌های موجود در بازار وجود دارد.

بیل گیتس به نکته‌ای اشاره کرده که قابل تأمل است. وی درست می‌گوید، برنامه‌ی Quick Office امکان اجرا یا تولید فایل‌های سازگار با آفیس را می‌دهد، اما به قدرتمندی بسته آفیس مایکروسافت نیست. افراد زیادی هستند – به خصوص تجار و بازرگانان – که با تبلتی که قابلیت‌های مشابهی با رایانه‌ی رومیزی‌شان داشته باشد راحت‌تر هستند.عدم وجود بسته نرم‌افزاری آفیس موجب نشده تا در فروش چشمگیر تبلت‌های اندرویدی و اپلی خللی وارد شود.با این حال، ادعای مدیرعاملی سابق مایکروسافت نمی‌تواند کاملاً درست باشد چرا که عدم وجود بسته نرم‌افزاری آفیس موجب نشده تا در فروش چشمگیر تبلت‌های اندرویدی و اپلی خللی وارد شود. این موضوع به این دلیل است که اغلب افراد از تبلت خود برای بازی و سرگرمی استفاده می‌کنند – به خصوص وب گردی، مطالعه کتاب‌های الکترونیکی، یا بازی‌های جذابی چون پرندگان خشمگین – و کمتر تمایلی به انجام کارهای جدی نظیر تولید فایل‌های آفیس دارند.در همین وضعیت است که مایکروسافت رابط هوشمند و مدرن ویندوز ۸ خود را عرضه می‌کند. سیستم عاملی که با ابزارهای لمسی سازگاری خوبی داشته و تمامی منتقدان نیز متفق‌القول اذعان می‌کنند بستری مناسب برای بازی و برنامه‌های لمسی است.

با این حال، ادعای مدیرعاملی سابق مایکروسافت نمی‌تواند کاملاً درست باشد چرا که عدم وجود بسته نرم‌افزاری آفیس موجب نشده تا در فروش چشمگیر تبلت‌های اندرویدی و اپلی خللی وارد شود. این موضوع به این دلیل است که اغلب افراد از تبلت خود برای بازی و سرگرمی استفاده می‌کنند – به خصوص وب گردی، مطالعه کتاب‌های الکترونیکی، یا بازی‌های جذابی چون پرندگان خشمگین – و کمتر تمایلی به انجام کارهای جدی نظیر تولید فایل‌های آفیس دارند.در همین وضعیت است که مایکروسافت رابط هوشمند و مدرن ویندوز ۸ خود را عرضه می‌کند. سیستم عاملی که با ابزارهای لمسی سازگاری خوبی داشته و تمامی منتقدان نیز متفق‌القول اذعان می‌کنند بستری مناسب برای بازی و برنامه‌های لمسی است.

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز 8

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز ۸

خوبی تبلت‌های ویندوزی آن است که قادرند مزایای هر دوی این عوالم را در اختیار کاربر قرار دهند؛ و وی نه تنها می‌تواند به سرگرمی و بازی بپردازد، بلکه دسترسی به بسته‌ی آشنای آفیس نیاز‌های جدی وی را نیز رفع خواهد کرد. البته قدری طول کشید تا تبلت‌های ویندوزی جایگاه خود را بیابند و توجهات را به خود جلب نمایند، و تازه‌ترین آمار و ارقام نشان داد که تبلت سرفیس مایکروسافت از نظر محبوبیت در بین خریداران در مقام پنجم قرار دارد. گرچه راه درازی تا رسیدن به سامسونگ و اپل، پیشروی سرفیس مایکروسافت است، اما تلاش آن‌ها ستودنی است. از سوی دیگر تعداد تولیدکنندگان این بازار آنچنان زیاد است که مایکروسافت تنها ۴ درصد از سهم این حوزه را در اختیار دارد.
پیش از نگاه به بررسی محصولات گوناگون در این حوزه و انتخاب گزینه‌ی مورد نظر می‌بایست به چندین سوال پاسخ دهیم

ویندوز ۸ یا ویندوز RT؟

اگر به دنبال تبلتی ویندوزی هستید، نخستین موردی که باید تصمیم‌گیری نمایید، انتخاب بین ویندوز ۸ و RT است؟تبلت‌های ویندوز ۸ همانند یک رایانه‌ی شخصی کار می‌کنند و قادر به اجرای برنامه‌های ویندوز می‌باشد.ویندوز ۸ همانند تمامی نسخه‌های قبلی به گونه‌ای طراحی شده که قابل اجرا بر روی پردازنده‌های خانواده‌ی اینتل است؛ پردازنده‌ای که در اغلب رایانه‌های شخصی و رومیزی استفاده می‌شود. مزیت این کار آن است که تبلت‌های ویندوز ۸ همانند یک رایانه‌ی شخصی کار می‌کنند و قادر به اجرای برنامه‌های ویندوز می‌باشد. اگر نسخه‌ای از برنامه آفیس مایکروسافت را خریداری کرده‌اید، می‌توانید آن را به سادگی در تبلت ویندوز ۸ خود اجرا کنید و این قابلیت تنها به بسته آفیس ختم نمی‌شود و می‌تواند از سایر برنامه‌های مبتنی بر ویندوز نظیر فتوشاپ، Movie Maker، و هزاران بازی دیگر بهره ببرید.این موضوع مزیت انکارناپذیری است، به خصوص برای کاربران تجاری که نیازمند سازگاری بیش از پیش بسته آفیس و سایر برنامه‌های ویندوزی در محل کار هستند. تاکنون چندین مدل تبلت ویندوز ۸ برای کاربران تجاری تهیه و ارائه شده است، از آن جمله می‌توان به تبلت ThinkPad2 شرکت لنوو یا Latitude 10 شرکت دل اشاره کرد.
نقطه ضعف ویندوز ۸ آن است که نیازمند تجهیزات سخت‌افزاری قدرتمند است. به همین روی هزینه‌ی چنین تبلت‌هایی از ۵۰۰ پوند شروع می‌شود. که در مقایسه با تازه‌ترین تبلت ۳۹۹ پوندی آی‌پد یا برخی تبلت‌های ارزان قیمت ۹۹ پوند اندرویدی بسیار گران است. برخی مدل‌های گران قیمت‌تر نظیر Envy X2 شرکت HP که دارای صفحه کلید و باتری‌های قابل جدا شدن است، تا عدد ۸۰۰ پوند هم می‌رسند.اما ویندوز RT به گونه‌ای ساخته شده است که قادر به اجرا بر روی پردازنده‌های کم مصرف‌تر ARM است که به وفور در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به کار برده شده است. ظاهر این ویندوز شبیه ویندوز ۸ است – و حتی به کاربر این اجازه را می‌دهد تا به میز کار سنتی ویندوز دسترسی داشته باشد بدین ترتیب می‌توانید به راحتی پوشه‌ها و فایل‌ها را سازماندهی نمایید – گرچه سیستم عامل کاملاً متفاوت در پشت پرده‌ی آن در حال اجرا است.

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز 8

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز ۸

مشکل اصلی ویندوز RT آن است که قادر به اجرای برنامه‌های سنتی ویندوز نبوده و تنها می‌تواند برنامه‌هایی که در اپ‌استور مایکروسافت برای این سیستم عامل در نظر گرفته شده را نصب و اجرا نماید.از برخی جهات ویندوز RT گزینه‌ای مناسب است به خصوص اینکه برخی معایب ویندوز را نداشته، از پردازنده‌ی کم مصرف‌تری بهره می‌برد و تجهیزات مورد نیاز آن به مراتب ارزان‌تر است برخی از تبلت‌های ویندوز RT عبارتند از XPS 10 شرکت دل که تنها ۱۹۹ دلار قیمت دارد. مشکل اصلی ویندوز RT آن است که قادر به اجرای برنامه‌های سنتی ویندوز نیست. و تنها می‌تواند برنامه‌هایی که در اپ‌استور مایکروسافت برای این سیستم عامل در نظر گرفته شده را نصب و اجرا نماید.

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز 8

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز ۸

مایکروسافت اهمیت این نقطه ضعف را درک کرده به همین روی نسخه‌ای مخصوص از بسته آفیس را برای ویندوز RT تهیه و تدارک دیده است که در تمامی تبلت‌های ویندوز RT به صورت رایگان نصب شده است. بدین ترتیب مشکل سازگاری آفیس حل و فصل می‌شود اما این بدان معنی است که دیگر نمی‌توانید سایر برنامه‌ها، بازی‌های ویندوزی، برنامه‌هایی نظیر iTunes یا درایورهای معمولی را در این محیط اجرا نمایید.حتی حالا که اپ‌استور مایکروسافت شبیه سایر بازارهای نرم‌افزاری مشابه شده است، تعداد برنامه‌های آن به خصوص برای محیط RT بسیار کم است. برنامه‌های بسیاری که برای اندروید، iOS و حتی ویندوز ۸ نوشته شده‌اند فاقد نمونه‌ی مخصوص ویندوز RT هستند. تا آن زمان که بازار ویندوز از برنامه‌های مورد نیاز انباشته گردد، بهتر است به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران در این حوزه از خرید تبلت ویندوز ۸ اجتناب ورزید چه برسد به ویندوز RT.

تبلت یا لپ‌تاپ؟

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز 8

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز ۸

تصمیم‌گیری بزرگ دیگر انتخاب خرید بین تبلت یا لپ‌تاپ است. همچون همیشه تاریخ، این موضوع تا حد بسیار زیادی به نوع نیاز شما بستگی دارد.اگر قرار است ساعت‌ها با برنامه واژه‌پرداز word کار کرده یا برای کار اداری یا دانشجویی لازم است تا اطلاعات زیادی را در برنامه اکسل وارد نمایید، بهتر است که یک لپ‌تاپ تهیه کنید چرا که این دستگاه دارای صفحه کلید کامل فیزیکی و صفحه نمایش بزرگ است که می‌توانید بدون دردسر ساعت‌ها با آن کار کنید.همچنین فراموش نکنید که می‌توانید یک لپ‌تاپ یا صفحه نمایش بزرگ‌تر را برای کارهای چندرسانه‌ای تهیه فرمایید. لپ‌تاپ‌های معمولی به مراتب ارزان‌تر از تبلت هستند – به خصوص اگر نداشتن صفحه نمایش لمسی چندان برای شما اهمیت نداشته باشد.مهم‌ترین نقطه قوت یک تبلت، نازک و ظریف بودن ابعاد آن و وزن بسیار کمش است که می‌توانید آن را به راحتی در یک دست نگه دارید. حتی لپ‌تاپ‌های کم وزن اولترابوک نیز دارای ۱٫۵ کیلوگرم وزن هستند در حالی که یک تبلت ۱۱٫۶ اینچی نظیر Lenovo Lynx تنها ۹٫۵ میلی‌متر قطر و ۶۴۰ گرم وزن دارد.حتی مدل سنگینی نظیر HP Envy X2 تنها ۷۰۰ گرم وزن دارد. همانند تبلت‌های خانواده سرفیس مایکروسافت، هر دوی این تبلت‌ها را می‌توان به صفحه کلید فیزیکی متصل نمود، به همین روی چنین ابزارهایی برای یادداشت برداری مناسب هستند؛ حتی می‌توان از آن‌ها برای نوشتن یک رمان بلندبالا نیز کمک گرفت!

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز 8

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز ۸

این تبلت‌ها از پردازنده‌های سری اتم شرکت اینتل بهره می‌برند و تنها به ۲ گیگا بایت حافظه رم تجهیزات شده‌اند. این بدان معنی است که قدرت سخت افزاری آن به گونه‌ای است که نمی‌توان چنین دستگاهی را جایگزین یک لپ‌تاپ معمولی کرد به خصوص اگر بخواهید کار زیادی از آن بکشید؛ اموری نظیر کار با عکس یا ویرایش ویدئو یا تهیه برنامه‌های نمایشی ویدئویی در پاورپوینت. اگر هم به دنبال اجرای بازی‌های اکشن سه بعدی هستید، به طور کامل چنین بستری را فراموش نمایید.البته امکان دارد بتوانید تا حدودی با استفاده از تبلت‌های قدرتمندتر به بخشی از این نیازمندی‌ها جامه‌ی عمل بپوشانید به خصوص تبلت‌های قدرتمند ویندوز ۸ توانایی‌های بسیاری دارند. تازه‌ترین مدل‌های این تبلت دارای پردازنده‌ی پرقدرت Core i5 با قدرت خروجی ۱٫۷ گیگا هرتز، ۴ گیگا بایت حافظه از نوع رم و ۶۴ گیگا بایت گنجایش داخلی است و وزنی در حدود ۹۰۰ گرم و قطری ۱۳٫۵ میلی‌متری است که برای یک تبلت قدری زیاد است. این تبلت همچنان نازک‌تر و سبک‌تر از لپ‌تاپ‌های اولترابوک موجود در بازار است. و هزینه‌ای بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ پوند دارد که بسیار بیشتر از یک تبلت iPad یا انواع تبلت اندرویدی است. هر چند در مقایسه با لپ‌تاپ‌هایی که از کانفیگ سخت‌افزاری مشابهی بهره می‌برند، چندان گزینه‌ی بدی به حساب نمی‌آید.

ابزارهای هیبریدی (دوگانه)

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز 8

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز ۸

ظهور ویندوز ۸ موجب شد تا نوع تازه‌ و دسته‌بندی جدیدی در بین ابزارهای قابل حمل به وجود آید که به ابزارهای دوگانه (هیبریدی) مشهور است. این تجهیزات گونه‌ای از لپ‌تاپ هستند که دارای صفحه نمایش لمسی بوده و می‌توان این نمایشگر را چرخانده و روی صفحه کلید قرار داد به طوری که شبیه یک تبلت شده و کاربر بتواند به سادگی آن را در دست گرفته و کار کند.علی رغم اینکه این دستگاه‌ها را می‌توان گزینه‌ای بسیار خوب دانست که قادر به برآوردن نیاز هر دوی این عوالم است؛ حقیقت آن است که بسیاری از تجهیزات هیبریدی که تاکنون تولید شده چندان راحت نیست و نه تنها یک تبلت خوب به شمار نمی‌روند بلکه نتوانسته‌اند یک لپ‌تاپ خوب نیز باشند.البته استثناهایی نیز در این بین وجود دارند. گرچه Dell XPS 12 یک اولترابوک بسیار جذاب است که به کاربران اجازه می‌دهد صفحه نمایش آن را بچرخاند و از این دستگاه همچون یک تبلت بهره ببرد. یا Lenovo Yoga 13 دارای نمایشگری ۱۳٫۳ اینچ است و آنچنان نازک و ظریف است که وقتی صفحه‌ی آن را می‌چرخانید شبیه یک تبلت می‌ماند و کاملاً بدنه‌ای تخت دارد. یا اینکه می‌توان آن را به صورت V شکل قرار داد و از دور لم داده و یک فیلم را از طریق آن تماشا کرد.هر دوی آنها وزنی در حدود ۱٫۵ کیلوگرم دارند، که برای یک تبلت، سنگین به شمار می‌رود؛ البته از قیمت آن نیز نمی‌توان چشم پوشی کرد که ۱۰۰۰ پوند است. اما اگر قصد دارید از این دستگاه به عنوان ابزاری برای کار بهره ببرید، انتخابی مناسب است و پس از کار می‌توانید همچون یک دستگاه تفریح و سرگرمی از آنها لذت ببرید.جایزه‌ی بهترین ابزار تبدیلی (کانورتیبل) به Asus Taichi می‌رسد. این لپ‌تاپ ۱۵۰۰ پوندی دارای دو نمایشگر ۱۱٫۶ اینچ است – یکی رو به کاربر است که صفحه‌ی نمایشی لمسی دارد و یک نمایشگر دیگر که بر روی در لپ‌تاپ قرار دارد و به سمت بیرون قرار گرفته است. این نمایشگر بیرونی برای جلسات کاری و ارائه مطلب مناسب است. هر یک از این دو نمایشگر می‌تواند به صورت مستقل از یکدیگر کار کنند. یعنی می‌توانید در حین اینکه مشغول تایپ مطلبی هستید، فرد دیگری آن سوی شما با نمایشگر دوم همچون یک تبلت بازی کند یا فیلم ببیند.

خرید تبلت

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز 8

راهنمای خرید تبلت‌های ویندوز ۸

انتخاب در بازار تبلت، لپ‌تاپ و کانورتیبل‌ها ویندوز ۸ بسیار گیج‌کننده است و بسیاری از تولیدکنندگان محصولات گوناگونی را به بازار تزریق کرده‌اند. همچون همیشه، بهترین توصیه‌ای که می‌توان کرد آن است که پیش از هر کاری، به خوبی درباره‌ی نیازتان بیندیشید که از لپ‌تاپ یا تبلت آینده چه انتظاری دارید.حقیقت آن است که برای وب گردی صرف یا استفاده از برنامه واژه‌پرداز نیازی به لپ‌تاپ پرقدرت ندارید. اما اگر قرار است به ویرایش فایل‌های ویدئویی بپردازید، تصاویر را ویرایش کنید یا فایل‌های پاورپوینت ویدئویی تهیه کنید می‌بایست یک لپ‌تاپ پرقدرت با صفحه نمایش بزرگ‌، پردازنده‌ی قوی و حافظه رم زیاد تهیه نمایید. البته ممکن است برای چنین منظوری نیازی به صفحه نمایش لمسی نداشته باشید.با این وجود، یک تبلت ویندوز ۸ می‌تواند جایگزین خوبی برای لپ‌تاپ شما باشد، و اگر به استفاده از بسته آفیس در محل کار نیاز دارید، آنگاه قابلیت اجرای این بسته نرم‌افزاری یا سایر برنامه‌های ویندوزی مزیتی است که در دیگر تبلت‌های اپل یا اندرویدی نخواهید یافت.صفحات نمایش کوچک و پردازنده‌های متوسطی که در اغلب تبلت‌های ویندوز ۸ به کار گرفته شده است بدان معنی است که نمی‌توان آن‌ها را جایگزین لپ‌تاپی قدرتمند کرد، هر چند که می‌توان از آن به عنوان ابزاری مناسب برای چک کردن نامه‌های پست الکترونیکی یا وب گردی بهره برد.تبلت‌های قدرتمندتر نظیر سرفیس پرو حتی می‌توانند رقیبی برای لپ‌تاپ‌های قدرتمند به حساب آیند هر چند صفحه کلید یا نمایشگر آن چندان بزرگ و راحت نیست. واقعیت آن است که بهترین تبلت بازار نمی‌تواند با اولترابوک‌های خوب موجود رقابت کند، به خصوص زمانی که از منظر تولید محتوا مقایسه‌ای جانانه صورت می‌دهیم.نباید از یاد برد که ویندوز RT نیز دارای پتانسیل‌های بالایی است، اما پیش از آنکه بتوان چنین تبلت‌هایی را به محصولات مجهز به iOS یا اندروید ترجیح دهیم، لازم است تا اپ‌استور مایکروسافت بیش از پیش تجهیز شود و ۱۰۰ هزار برنامه فعلی هیچ کفایت نمی‌کند. آنگاه است که اغلب افراد خرید چنین سیستمی را به محصولات اپل یا اندروید ترجیح خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi